Warren Buffett o sztuce uczenia się pod kątem rozwoju osobistego | Mini MBA odc. 04

maj 25, 2022 | Blog

W dzisiejszym odcinku z cyklu miniMBA porozmawiamy o efektywnym uczeniu się na potrzeby rozwoju osobistego, zawodowego, biznesowego. W tym celu przywołamy aforyzmy Warrena Buffetta, a więc najsłynniejszego współczesnego inwestora na rynkach finansowych. 

Rynki finansowe nazywają Warren Buffett “mędrcem z Omaha” lub nawet “wyrocznią z Omaha”. I trzeba przyznać, że na ten tytuł w pełni sobie zasłużył. Od najmłodszych lat ucząc się i zarabiając doszedł do zbudowania holdingu Berkshire Hathaway, potężnej instytucji finansowej. Sam Buffett jest oczywiście jednym z najbogatszych ludzi na świecie, choć nie przeszkadza mu to na co dzień żyć bardzo skromnie.   

Według tego słynnego inwestora praktycznie zorientowana wiedza, którą po prostu można wyczytać z książek, jest kluczem do sukcesu inwestycyjnego, biznesowego, zawodowego. Aby się o tym przekonać, przeanalizujmy jego 10 wybranych aforyzmów.

Warren Buffett o sztuce uczenia się na potrzeby rozwoju osobistego

  1. To co mądrzy robią na początku, głupcy robią na końcu.
  2. Najlepszą edukacją, jaką możesz zdobyć, jest inwestowanie w siebie i nie oznacza to college’u ani uniwersytetu. 
  3. Rozwijaj ciekawość i staraj się każdego dnia stać się trochę mądrzejszym. 
  4. Musisz wypełnić swój umysł różnymi rywalizującymi myślami i zdecydować, które mają sens. 
  5. Myślę, że powinieneś przeczytać wszystko, co możesz. W moim przypadku, w wieku 10 lat, przeczytałem każdą książkę o inwestowaniu w bibliotece publicznej w Omaha, jakieś dwa razy. 
  6. Miałem szczęście, że obrałem właściwych idoli. Powiedz mi, kim są twoi bohaterowie, a powiem ci, kim się staniesz. Cechy osoby, którą podziwiasz, to cechy, które przy odrobinie praktyki możesz stworzyć w sobie, a jeśli je praktykujesz, zaczną kształtować twoje nawyki. 
  7. Intensywność to cena doskonałości. 
  8. Popełniłem mnóstwo błędów i popełnię jeszcze więcej błędów. To część gry. Musisz tylko upewnić się, że właściwe rzeczy przezwyciężą niewłaściwe. 
  9. Czytaj 500 stron dziennie. Tak działa wiedza. Narasta jak procent składany. 
  10. Kiedy ludzie mówią mi, że nauczyli się czegoś na podstawie doświadczenia, to mówię im, że cała sztuka polega na uczeniu się z doświadczenia innych ludzi. 

Tyle teorii zaczerpniętej od Buffetta, a teraz czas na ćwiczenia praktyczne

Wybierz jeden przytoczony cytat i naucz się go na pamięć. Ponadto, spróbuj wynotować z pamięci własnymi słowami wszystkie zasady, o których była tutaj mowa. Potem zastanów się, czy wykorzystałeś już kiedyś te zasady w praktyce? Ale przede wszystkim pomyśl, czy mógłbyś je zastosować do rozwiązania Twoich obecnych lub przyszłych problemów? Pełny opis zalecanych ćwiczeń znajdziesz poniżej.

Ćwiczenie 1. Spróbuj nauczyć się na pamięć wybrany przez Ciebie cytat.

Naprawdę bardzo wiele osób dostało awans, podwyżkę, intratne zamówienie tylko dlatego, że w odpowiedniej chwili potrafiły przytoczyć z pamięci mądry biznesowy aforyzm. Wiedza jest jednym ze źródeł władzy w organizacji (biznesie).

Ćwiczenie 2. Z pamięci własnymi słowami wynotuj na kartce sens zasad, które zostały zaprezentowane.

Dobra pamięć stanowi osobistą przewagę konkurencyjną w biznesie. To dlatego stale musimy ją usprawniać wykonując systematycznie proste ćwiczenia. Ponadto odręcznie pisząc aktywizujemy prawą półkulę mózgu, gdzie swoje siedlisko ma pamięć długoterminowa oraz wyobraźnia, a to z kolei pomaga nam przypomnieć sobie właściwe zasady w odpowiednim momencie i znaleźć dla nich zastosowanie.

Ćwiczenie 3. Teraz gdy masz przed sobą wynotowane zasady, zastanów się, czy w przeszłości udało Ci się rozwiązać jakiś problem korzystając z nich.

Przeanalizuj pod tym kątem Twoje małe zwycięstwa, ale także przegrane. Pamiętaj, w biznesie wartość mają sukcesy oraz porażki pod warunkiem, że wyciągamy z nich wnioski i uczymy się w ten sposób. Szybkie uczenie się na błędach to najpewniejszy patent na sukces.

Ćwiczenie 4. Zastanów się, czy Twoich bieżących problemów nie można rozwiązać wykorzystując jedną z przedstawionych zasad.

Z czym masz obecnie problem? Jak możesz go rozwiązać?

Ćwiczenie 5. Podziel się swoją praktyczną wiedzą biznesową i doświadczeniami życiowymi

Zapraszam Cię do komentowania omówionych aforyzmów. Chciałbym wiedzieć, co o nich myślisz? Podziel się swoją praktyczną wiedzą i doświadczeniem życiowym z innymi widzami. Zatem zapraszam Cię do współtworzenia wartości dodanej tego projektu. W komentarzach pod wpisem możesz napisać o Twoich doświadczeniach w stosowaniu opisanych zasad.

Na zakończenie

Zapraszam Cię do komentowania omówionych aforyzmów. Chciałbym wiedzieć, co o nich myślisz? Podziel się swoją praktyczną wiedzą i doświadczeniem życiowym z innymi widzami. Zatem zapraszam Cię do współtworzenia wartości dodanej tego kanału. 

Do zobaczenia wkrótce. Subskrybuj ten kanał, abyśmy byli w stałym kontakcie. 

Zapraszam 5 pierwszych osób po zakończeniu premiery tego odcinka do bezpłatnego uczestnictwa w moim kursie online pt. Zarządzanie, finanse i rachunkowość od zera do menedżera. W tym celu na stronie kursy.leslawniemczyk.pl zastosuj ten kupon: brk1

Ponadto, pamiętaj, że wiele Mocnych Biznesowych Aforyzmów znajdziesz w mojej 8. książce pt. Amerykańska szkoła finansów i przedsiębiorczości.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły