Andrew Carnegie o samokontroli umysłu | Mini MBA 03

maj 19, 2022 | Blog

W dzisiejszym odcinku z cyklu miniMBA porozmawiamy o samokontroli umysłu przedsiębiorcy, biznesmena, menedżera, inwestora. W tym celu przywołamy aforyzmy Andrew Carnegie, a więc amerykańskiego magnata stalowego sprzed ponad stu lat. Zapraszam na mocne biznesowe aforyzmy, czyli w skrócie MBA. 

Carnegie zrealizował swoim życiem amerykański mit od pucybuta do milionera. Zaczynając od niskopłatnych prac podejmowanych jeszcze w dzieciństwie doszedł do zbudowania wielkich stalowni, czyli Carnegie Steel Corporation. 

Następnie sprzedał je bankierowi inwestycyjnemu JP Morganowi, który na tej podstawie utworzył działającą do dzisiaj koncern US Steel. Transakcja opiewała na 480 mln USD, co wówczas czyniło starego Szkota najbogatszym człowiekiem na świecie. Jak tego dokonał?  

Co ten słynny przedsiębiorca chciałby dzisiaj nam powiedzieć w dziedzinie kontrolowania stanu umysłu. Przeanalizujmy jego 7 wybranych aforyzmów. 

Andrew Carnegie o sztuce samokontroli umysłu

  1. Jesteś tym, o czym myślisz. Więc po prostu myśl na wielką skalę, wierz niezłomnie, działaj z klasą, pracuj wytrwale, dawaj hojnie, wybaczaj niezawodnie, śmiej się do łez, kochaj namiętnie i żyj na maksa! 
  2. Pod twoją kontrolą jest siła, która jest większa niż ubóstwo, większa niż brak edukacji, większa niż wszystkie twoje lęki i przesądy razem wzięte. Jest to moc, która pozwala zawładnąć własnym umysłem i skierować go do wszelkich celów, jakich zapragniesz. CARNEGIE
  3. Nie jestem już przeklęty ubóstwem, ponieważ zawładnąłem własnym umysłem, a ten umysł dał mi każdą materialną rzecz, jakiej pragnąłem, i o wiele więcej niż potrzebuję. Ale ta siła umysłu jest uniwersalna, dostępna dla najskromniejszego człowieka, tak jak dla największego. CARNEGIE
  4. Człowiek, który nabywa zdolność do pełnego opanowania własnego umysłu, może objąć w posiadanie wszystko inne, do czego jest słusznie uprawniony. CARNEGIE
  5. Jeśli chcesz być szczęśliwy, wyznacz sobie cel, który pokieruje twoimi myślami, wyzwoli twoją energię i obudzi twoje nadzieje. CARNEGIE
  6. Bądź królem w swoich snach. Złóż przysięgę, że osiągniesz tę pozycję z nienaruszoną reputacją i nie przysięgaj niczego innego, co odwróci twoją uwagę. CARNEGIE
  7. Plan książek do przeczytania człowieka powinien być tak samo starannie nakreślony, jak jego codzienna dieta, bo to też jest pożywienie, bez którego nie może rozwijać się umysłowo. CARNEGIE

Tyle teorii wg Carnegie, a teraz czas na ćwiczenia praktyczne

Wybierz jeden przytoczony cytat i naucz się go na pamięć. Ponadto, spróbuj wynotować z pamięci własnymi słowami wszystkie zasady, o których była tutaj mowa. Potem zastanów się, czy wykorzystałeś już kiedyś te zasady w praktyce? Ale przede wszystkim pomyśl, czy mógłbyś je zastosować do rozwiązania Twoich obecnych lub przyszłych problemów? Pełny opis zalecanych ćwiczeń znajdziesz poniżej.

Ćwiczenie 1. Spróbuj nauczyć się na pamięć wybrany przez Ciebie cytat.

Naprawdę bardzo wiele osób dostało awans, podwyżkę, intratne zamówienie tylko dlatego, że w odpowiedniej chwili potrafiły przytoczyć z pamięci mądry biznesowy aforyzm. Wiedza jest jednym ze źródeł władzy w organizacji (biznesie).

Ćwiczenie 2. Z pamięci własnymi słowami wynotuj na kartce sens zasad, które zostały zaprezentowane.

Dobra pamięć stanowi osobistą przewagę konkurencyjną w biznesie. To dlatego stale musimy ją usprawniać wykonując systematycznie proste ćwiczenia. Ponadto odręcznie pisząc aktywizujemy prawą półkulę mózgu, gdzie swoje siedlisko ma pamięć długoterminowa oraz wyobraźnia, a to z kolei pomaga nam przypomnieć sobie właściwe zasady w odpowiednim momencie i znaleźć dla nich zastosowanie.

Ćwiczenie 3. Teraz gdy masz przed sobą wynotowane zasady, zastanów się, czy w przeszłości udało Ci się rozwiązać jakiś problem korzystając z nich.

Przeanalizuj pod tym kątem Twoje małe zwycięstwa, ale także przegrane. Pamiętaj, w biznesie wartość mają sukcesy oraz porażki pod warunkiem, że wyciągamy z nich wnioski i uczymy się w ten sposób. Szybkie uczenie się na błędach to najpewniejszy patent na sukces.

Ćwiczenie 4. Zastanów się, czy Twoich bieżących problemów nie można rozwiązać wykorzystując jedną z przedstawionych zasad.

Z czym masz obecnie problem? Jak możesz go rozwiązać?

Ćwiczenie 5. Podziel się swoją praktyczną wiedzą biznesową i doświadczeniami życiowymi

Zapraszam Cię do komentowania omówionych aforyzmów. Chciałbym wiedzieć, co o nich myślisz? Podziel się swoją praktyczną wiedzą i doświadczeniem życiowym z innymi widzami. Zatem zapraszam Cię do współtworzenia wartości dodanej tego projektu. W komentarzach pod wpisem możesz napisać o Twoich doświadczeniach w stosowaniu opisanych zasad.

Zapraszam na kurs online z zarządzania

Zapraszam pięć pierwszych osób do bezpłatnego uczestnictwa w moim kursie online pt. Zarządzanie, finanse i rachunkowość od zera do menedżera. Zastosuj kupon: csc100 na stronie kursy.leslawniemczyk.pl. Link:

Zarządzanie, Finanse i Rachunkowość od Zera do Menedżera – Lesław Niemczyk (leslawniemczyk.pl)

PS.

W mojej 8. książce pt. “Amerykańska szkoła finansów i przedsiębiorczości” znajdziecie cały rozdział poświęcony Andrew Carnegie. Link:

EBOOK (PDF): Amerykańska szkoła finansów i przedsiębiorczości – Lesław Niemczyk (leslawniemczyk.pl)

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły