Czego nauczyła mnie ośmiornica (John D. Rockefeller) o życiu… marketingu, biznesie i finansach?

mar 29, 2021 | Blog

W tym tygodniu w stopce mojego bloga i na vlogu pojawiła się ikonka małej ośmiornicy w okularach. Zapytacie, o co chodzi? Jest to kolejny krok lub próba budowania wyróżniającej identyfikacji wizualnej mojej działalności online. Szczególnie zaś oryginalna „maskotka” kanału na Youtube i blogowego Newslettera.

Ośmiornica nie jest zapewne idealnym przykładem ocieplania wizerunku. Ma jednak swoje symboliczne cechy, które z marketingowego punktu widzenia będą za nią przemawiać. O ile lwy, tygrysy, lisy, żubry, żabki, biedronki, kotki, psy i inne słodkie stworzonka spotykamy niemal wszędzie, o tyle ośmiornicę widujemy stosunkowo rzadko.

  • Wizerunki zwierząt są często wykorzystywane w marketingu oraz ocieplaniu wizerunku
  • Polecam do obejrzenia film przyrodniczo-dokumentalny “Czego nauczyła mnie ośmiornica?”
  • Pytam Was, czy bylibyście zainteresowani kursem biznesu i finansów odwołującym się do historii życia i metody pracy Johna Davisona Rockefellera?

Co więcej, wiąże się z nią nadzwyczaj bogata symbolika. Ośmiornice posiadają niesamowitą wyobraźnię przestrzenną i potrafią się uczyć przez obserwację. Są kojarzone ze zdolnościami adaptacyjnymi, potencjałem zmian, przetrwaniem i kamuflażem. W dziedzinie finansów i biznesu nie sposób nie kojarzyć ich z dywersyfikacją, bo nie mają jednej nogi, ale wiele! Co więcej, te charakterystyczne macki mają zdolność odrastania po ich utracie.

Czego nauczyła mnie ośmiornica, czyli film na Netflix

Ostatecznie do wykorzystanie ośmiornicy w marketingu mojego vloga i Newslettera przekonał mnie film, który można zobaczyć na Netflix pt. „My Octopus Teacher”. Jest to historia nietypowej przyjaźni pewnego filmowca i ośmiornicy zamieszkującej południowoafrykański las wodorostów, która zdradza mu tajemnice tego świata.

Według mnie to po prostu najpiękniejszy i najlepiej zrobiony film przyrodniczy, jaki widziałem. Film zasługujący na uwagę nie tylko ze względów estetycznych, ekologicznych, ale także psychologicznych i duchowych.

Filmowiec bowiem nie tylko opowiada w nim o ośmiornicy, ale o swojej walce z depresją lub acedią. Film pokazuje, że talenty i pasja połączone z zadaniami, wytrwałością, systematycznością, pokorą mogą być sposobem twórczego wyjścia z okresu wypalenia zawodowego.

Strategia ośmiornicy w biznesie i finansach

Najbardziej dramatyczna sekwencja scen w filmie pokazuje moment z życia ośmiornicy, kiedy ta traci jedną nogę po ataku małego rekina. Ośmiornica prawie ociera się o śmierć, ale jednak wraca do sił, a noga odrasta.

Jakże to przypomina niektóre sentencje biznesowe Warrena Buffetta:

„Nigdy nie polegaj na pojedynczym źródle przychodów. Inwestuj, aby stworzyć drugie źródło.” „Nigdy nie sprawdzaj głębokości wody obiema nogami na raz” itd.

Oczywiście Warren Buffett nie jest dzisiaj kojarzony z ośmiornicą. Bywali jednak w historii gospodarki wielcy przedsiębiorcy, którym przypisywano to symboliczne morskie stworzenie. Chyba najbardziej znany z tego było John Davison Rockefeller.

Marzenia nastolatka i wytrwałość, aby za nimi podążać

Rockefeller urodził się w 8 lipca 1839 roku w Richford w stanie Nowy York. Zmarł 23 maja 1937, zatem żył prawie 100 lat. Będąc nastolatkiem, Rockefeller, rozmawiając z kolegą, miał powiedzieć, że ma tylko dwa marzenia: zarobić 100 tysięcy dolarów i dożyć 100 lat.

Setki dożyć mu się nie udało, bo zabrakło kilkunastu miesięcy. Jednakże zbudowany majątek podczas tego długiego życia pozwala o nim mówić jako o najbogatszym człowieku w historii.

Fascynujące w tej całej opowieści jest to, że jego początki były nader skromne. Pracę zawodową zaczął 26 września 1855 jako szesnastolatek. Zatrudnił się jako asystent księgowego w przedsiębiorstwie handlowym „Hewitt&Tuttle”, gdzie pracował za 50 centów dziennie. To rocznicę tego dnia – 26 września – będzie obchodził bardziej uroczyście niż swoje urodziny do końca długiego życia.

Finanse osobiste, rachunkowość finansowa i biznes

Na rynku księgarskim jest co najmniej kilka książek o historii Rockefellera. Ja na swojej półce mam „Tytana” napisanego przez Rona Chernowa. Ta książka dobrze pokazuje rolę charakteru Rockefellera w budowaniu biznesu oraz rolę rachunkowości finansowej (W tym kontekście zachęcam do zakupu mojego podręcznika pt. „Rachunkowość jako podstawowy kurs biznesu”; link tutaj).

Bodajże najbardziej znanym zdjęciem Rockefellera jest to, które przedstawia go jako dojrzałego mężczyznę.

Rockefeller był tak skutecznym biznesmenem, że w zasadzie zdominował rynek handlu ropą naftową na świecie. Szacuje się, że w szczytowym momencie kontrolował 95% tego rynku.

Czy trust Standard Oil Johna D. Rockefellera był naftową ośmiornicą?

Nic dziwnego, że ówczesna prasa i jego (często zazdrośni) krytycy przypięli mu łatkę (karykaturę) groźnej ośmiornicy. Rockefeller miał kontrolę lub wpływy w kilku dziedzinach. Nie wahał się ich używać, aby realizować biznesowe cele.

Nie można jednak zapominać, że w ciągu swojego długiego i owocnego życia przeznaczał wprost gigantyczne kwoty na cele społeczne i filantropię. To on m.in. ufundował Uniwersytet Chicagowski. Ja uważnie przeczytałem jego biografię. Jestem przekonany, że nie robił tego z pobudek PR-owskich.

Darowizny wynikały z jego specyficznie pojmowanej religijności. Tak samo z religijności, którą wpoiła mu matka wynikała jego purytańska wytrwałość oraz ascetyczna niechęć do nonszalanckiego trybu życia.

Swoją drogą do dzisiaj nie wiem, czy cokolwiek wiadomo więcej o rzekomym spotkaniu Rockefellera i Ignacego Łukasiewicza, pioniera przemysłu naftowego. Wspominałem o tym na blogu tutaj. Czy znacie jakieś wiarygodne źródła tej “legendy”?

Czy chcecie kurs online „od Zera do Rockefellera”?

Całościową ocenę działalności Rockefellera zostawiam historykom. Dla mnie jest on wzorem do naśladowania w dziedzinie wytrwałości oraz zarządzania finansami. Uważam, że wielu młodych ludzi mogłoby wyciągnąć dla siebie naukę studiując jego biografię.

Dlatego też zastanawiam się nad wypuszczeniem kursu finansowo-biznesowym. Coś w stylu „Biznes i Finanse od Zera do Rockefellera”? Bo rzeczywiście historia Rockefellera to fantastyczne case study rozwoju organicznego oraz wykorzystania rachunkowości w biznesie.

Stworzyłem już proste narzędzia w Excelu, które pokazują, jak można wykorzystywać rachunkowość według metody charakterystycznej dla Rockefellera. Dajcie znać w komentarzu, co o tym myślicie i czy byliby chętni na taki kurs online.

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły