#EKOLOGIA: Od operacji czysta rzeka do zielonych finansów i ekoprzedsiębiorczości

kw. 20, 2021 | Blog

Ponad 4600 wolontariuszy z ponad 200 sztabów sprząta Polskę w ponad 350 akcjach w ramach 3. edycji Operacji Czysta Rzeka. W najbliższy weekend odbędzie się finał tej inicjatywy w ponad 200 lokalizacjach w 14 województwach. Na łono natury w celu zbierania śmieci ruszy ponad 3000 wolontariuszy. Wśród tych wolontariuszy byłem również i ja. Nie tylko zebrałem i posegregowałem kilka worków śmieci, ale także telefonem nagrałem mój ekologiczny apel do branży finansowej i biznesu w Polsce.

Akcja sprzątania rzek nabiera skali ogólnopolskiej!

Akcje sprzątania rzek i okolic w ramach Operacja Rzeka 2021 ruszyły 22 marca z okazji Światowego Dnia Wody. Tego dnia Sztab Główny zorganizował porządkowy spływ rzeką Bug na odcinku Drohiczyn – Bużyska. Od tamtej pory odbyło się niemal 100 akcji w całej Polsce, w ramach których prawie 1400 wolontariuszy wzięło śmieci w swoje ręce.

„Zaangażowanie w tegoroczną edycją przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Cieszy nas taki społeczny odzew, bo razem możemy więcej. Do ostatniej chwili spływały zgłoszenia sztabów i wolontariuszy. Statystyki rosły, w Sztabie Głównym zastanawialiśmy się, na jaki ludzki potencjał ostatecznie możemy liczyć, gdyż naszym zadaniem jest zabezpieczyć akcje logistycznie. 4672 wolontariuszy, z czego prawie 1/3 to osoby małoletnie, 214 sztabów, 343 akcji w 14 województwach – te liczby przejdą do historii 3. edycji” – mówi Daniel Parol, jeden z pomysłodawców Operacji Rzeka.

Na moim blogu zachęcam do tej akcji finansistów i przedsiębiorców

Ja także w spontanicznym odruchu serca przyłączyłem się do akcji w dniu 17 kwietnia br. Posprzątałem 400 metrów linii brzegowej jednej z podkarpackich rzek. Znalazłem butelki, puszki, plastiki, kartony i inne śmieci. W tym czasie słuchałem podcastów i vlogów, więc nie tylko spędziłem sobotnie przedpołudnie na świeżym powietrzu, ale także nauczyłem się nowych rzeczy. Tutaj moja videorelacja:

Tym samym chcę powtórzyć pisemnie tutaj mój apel do całej branży finansowej i biznesowej w Polsce. Pokażmy, że kochamy polską przyrodę i rozumiemy, czym jest ekologia w praktyce. Zielone finanse to nie tylko eko-technologie kupione za miliony złotych, solary na naszych dachach i fotowoltaika. Zielone finanse to także stan naszego umysłu i postawa obywatelska. Gotowość sprzątania po tych, którzy nie rozumieją jeszcze tego, że wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za nasze środowisko.

Przyłączajcie się, proszę, do operacji czysta rzeka. Wystarczy zabrać ze sobą kolorowe worki do segregacji śmieci, kalosze, gumowe rękawiczki oraz smartphona ze słuchawkami, aby słuchać muzyki, podcastów lub vlogerów. Z grupą przyjaciół może to być jeszcze fajniejsza przygoda!

Pandemia COVID-19 nie zatrzymała ludzi kochających polską przyrodę

W tym roku akcja odbywa się w reżimie obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. W związku z tym ograniczono udział wolontariuszy w akcjach lokalnych do 20 oraz nałożono obowiązek surowego przestrzegania zaleceń sanitarnych.

„Wciąż pamiętamy rok 2020, kiedy z powodu ogłoszonej pandemii i ze względu na bezpieczeństwo osób zaangażowanych odwołaliśmy akcje sprzątania, dlatego w tym roku postanowiliśmy zrobić wszystko, by sprostać wymaganiom i jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo wolontariuszy. Jesteśmy dumni z szefów sztabów, że odpowiedzialnie podchodzą do organizacji akcji i przestrzegają narzuconych zasad. Dzięki temu nasza inicjatywa porządkowa ma szansę na powodzenie, a przyroda będzie mogła odetchnąć” – dodaje Daniel Parol.

Finał przypadł na 17 kwietnia i wzięło w nim udział 3 tys. wolontariuszy

Kumulacja akcji zaplanowana jest na 17 kwietnia. Odbędzie się wtedy finał inicjatywy. Tego dnia 122 sztaby w 14 województwach zorganizuje 202 akcje sprzątania. Weźmie w nich udział 3076 wolontariuszy.

„To będą wielkie porządki. Przyroda otrzyma prezent na zbliżające się święto Dnia Ziemi, które przypada 22 kwietnia. Zależy nam na tym, aby budować ekologiczne postawy. Chcemy, aby zaangażowanie w troskę o przyrodę stało się codziennym nawykiem. Mimo iż kończy się kolejna edycja Operacji Czysta Rzeka to zachęcamy, aby o czystość wokół nas dbać dla nas samych i dla przyszłych pokoleń. Będziemy o tym przypominać” – wyjaśnia organizator.

Operacja Czysta Rzeka to pierwsza i największa w Polsce skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek i ich okolic. Buduje także postawy ekologiczne. Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce. W 2019 roku ponad 2000 wolontariuszy uprzątnęło tereny zielone z ponad 55 ton śmieci. Druga edycja odbyła się jedynie częściowo ze względu na pandemię. Przekształciła się wówczas w akcję Operacja Rzeka dla Szpitali.

Pomysłodawcą i organizatorem Operacji Czysta Rzeka jest magazyn Kraina Bugu. Partnerem strategicznym jest Grupa Arche. Sponsorem oficjalnym: Epson. Wśród sponsorów wspierających znaleźli się: DHL, Bank Ochrony Środowiska, York PL, a partnerami oficjalnymi są Aquaphor, Swonco, Decathlon oraz Drukarnia Standruk. Toyota Auto Podlasie ma status partnera logistycznego.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły