Henry Ford o sztuce organizacji pracy | Mini MBA 01

maj 11, 2022 | Blog

Tym wpisem otwieram cykl poświęcony Mocnym Biznesowym Aforyzmom, czyli w skrócie mini MBA. W tym inauguracyjnym odcinku porozmawiamy o filozofii organizacji pracy według Henry’ego Forda. Ford przeszedł do historii gospodarczej jako pionier masowej produkcji samochodów osobowych. Jak tego dokonał? Otóż był mistrzem organizacji pracy, który fascynował się tayloryzmem i mechanizacją.

Aby w mgnieniu oka zrozumieć słowo tayloryzm wystarczy odtworzyć sobie w pamięci obraz, gdy czekamy na zamówienie w restauracji McDonald’s. To właśnie tam możemy na “żywej organizacji” – nomen omen – od kuchni oglądać optymalizację procesów biznesowych doprowadzoną do perfekcji. Jest to właśnie współczesna postać tayloryzmu.

Ale wróćmy do Henry’ego Forda. Co ten słynny przedsiębiorca chciałby dzisiaj nam powiedzieć w dziedzinie organizacji pracy, zarządzania działalnością operacyjną, a więc procesami w biznesie. Przeanalizujmy jego 7 wybranych cytatów.

Henry Ford o organizacji pracy

  1. Nic nie jest szczególnie trudne, jeśli podzielisz to na małe zadania.
  2. Jakość oznacza wykonywanie pracy dobrze, gdy nikt nie patrzy.
  3. Większość ludzi poświęca więcej czasu i energii na rozważanie problemów niż na ich rozwiązywanie.
  4. Najlepszy sposób jest zawsze najprostszy. Strychy świata zawalone są skomplikowanymi porażkami.
  5. Musisz zrozumieć różnicę między byciem w pracy a pracowaniem.
  6. Zwracanie uwagi na proste drobiazgi, które większość ludzi zaniedbuje, sprawia, że niektórzy są bogaci.
  7. Wiele osób jest zajętych szukaniem lepszych sposobów robienia rzeczy, których wcale nie powinno się robić. Nie ma postępu w znalezieniu lepszego sposobu na zrobienie bezużytecznej rzeczy.

Tyle fordowskiej teorii, a teraz czas na ćwiczenia praktyczne

Wybierz jeden przytoczony cytat i naucz się go na pamięć. Ponadto, spróbuj wynotować z pamięci własnymi słowami wszystkie zasady, o których była tutaj mowa. Potem zastanów się, czy wykorzystałeś już kiedyś te zasady w praktyce? Ale przede wszystkim pomyśl, czy mógłbyś je zastosować do rozwiązania Twoich obecnych lub przyszłych problemów? Pełny opis zalecanych ćwiczeń znajdziesz poniżej. 

Ćwiczenie 1. Spróbuj nauczyć się na pamięć wybrany przez Ciebie cytat.

Naprawdę bardzo wiele osób dostało awans, podwyżkę, intratne zamówienie tylko dlatego, że w odpowiedniej chwili potrafiły przytoczyć z pamięci mądry biznesowy aforyzm. Wiedza jest jednym ze źródeł władzy w organizacji (biznesie). 

Ćwiczenie 2. Z pamięci własnymi słowami wynotuj na kartce sens zasad, które zostały zaprezentowane.

Dobra pamięć stanowi osobistą przewagę konkurencyjną w biznesie. To dlatego stale musimy ją usprawniać wykonując systematycznie proste ćwiczenia. Ponadto odręcznie pisząc aktywizujemy prawą półkulę mózgu, gdzie swoje siedlisko ma pamięć długoterminowa oraz wyobraźnia, a to z kolei pomoga nam przypomnieć sobie właściwe zasady w odpowiednim momencie i znaleźć dla nich zastosowanie.

Ćwiczenie 3. Teraz gdy masz przed sobą wynotowane zasady, zastanów się, czy w przeszłości udało Ci się rozwiązać jakiś problem korzystając z nich. 

Przeanalizuj pod tym kątem Twoje małe zwycięstwa, ale także przegrane. Pamiętaj, w biznesie wartość mają sukcesy oraz porażki pod warunkiem, że wyciągamy z nich wnioski i uczymy się w ten sposób. Szybkie uczenie się na błędach to najpewniejszy patent na sukces. 

Ćwiczenie 4. Zastanów się, czy Twoich bieżących problemów nie można rozwiązać wykorzystując jedną z przedstawionych zasad.

Z czym masz obecnie problem? Jak możesz go rozwiązać? 

Ćwiczenie 5. Podziel się swoją praktyczną wiedzą biznesową i doświadczeniami życiowymi

Zapraszam Cię do komentowania omówionych aforyzmów. Chciałbym wiedzieć, co o nich myślisz? Podziel się swoją praktyczną wiedzą i doświadczeniem życiowym z innymi widzami. Zatem zapraszam Cię do współtworzenia wartości dodanej tego projektu. W komentarzach pod wpisem możesz napisać o Twoich doświadczeniach w stosowaniu zasad fordowskich lub taylorowskich. 

Zapraszam na kurs online z zarządzania

Zapraszam pięć pierwszych osób do bezpłatnego uczestnictwa w moim kursie online pt. Zarządzanie, finanse i rachunkowość od zera do menedżera. Zastosuj kupon: fordmc01 na stronie kursy.leslawniemczyk.pl. Link:

Zarządzanie, Finanse i Rachunkowość od Zera do Menedżera – Lesław Niemczyk (leslawniemczyk.pl)

PS.

W mojej 8. książce pt. “Amerykańska szkoła finansów i przedsiębiorczości” znajdziecie cały rozdział poświęcony Henry’emu Fordowi. Link:

EBOOK (PDF): Amerykańska szkoła finansów i przedsiębiorczości – Lesław Niemczyk (leslawniemczyk.pl)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły