Thomas Edison o zarządzaniu porażką | Mini MBA 02

maj 13, 2022 | Blog

W drugim odcinku z cyklu miniMBA porozmawiamy o filozofii zarządzania nie sukcesem, ale właśnie porażką. W tym celu posłużymy się słynnymi cytatami jednego z najwybitniejszych wynalazców wszech czasów Thomasa Edisona. Zapraszam na mocne biznesowe aforyzmy, czyli w skrócie MBA.

Wszyscy pragniemy sukcesu! Jednakże doświadczenia życiowe niezbicie dowodzą, że kto chce osiągać sukcesy, ten równocześnie będzie ponosić porażki i bolesne straty. Jak zatem oswoić się z myślą o przegranej? Czy ma ona jakąś pozytywną wartość? Jakie wnioski z niej płyną? 

Fantastyczną filozofię zarządzania porażką wypracował właśnie Thomas Edison. Nie będziemy tutaj wyliczać jego dokonań, ponieważ moglibyśmy obdzielić nimi 10, a nawet 20 bogatych życiorysów. Ponadto, wymieniając osiągnięcia Edisona moglibyśmy dojść do fałszywego przekonania, że niemal kroczył on od sukcesu do sukcesu. W rzeczywistości było zupełnie inaczej. Właśnie on kroczył od porażki do porażki, ale na tej drodze uczył się, wyciągał wnioski, a następnie sprytnie modyfikował swoje działania.  

Co zatem ten słynny przedsiębiorca chciałby dzisiaj nam powiedzieć w dziedzinie radzenia sobie z porażkami. Przeanalizujmy jego 7 wybranych cytatów.

Thomas Edison o zarządzaniu porażką

  1. Naszą największą słabością jest poddawanie się. Najpewniejszym sposobem na sukces jest zawsze spróbowanie jeszcze raz.
  2. Jutro mam egzamin, ale mnie to nie obchodzi, bo jedna kartka papieru nie może zdecydować o mojej przyszłości.
  3. Każda porażka to lekcja wyciągnięta o Twojej strategii.
  4. Nie pomyliłem się 1000 razy! Zrobiłem 1000 prób, aby dzięki nim wynaleźć żarówkę.
  5. Zanim odrzucisz pomysł, znajdź co najmniej pięć dobrych rzeczy na jego temat.
  6. Kiedy już wyczerpałeś wszystkie możliwości, pamiętaj o tym – nie wyczerpałeś!
  7. Czas jest tak naprawdę jedynym kapitałem, jakim dysponuje każdy człowiek i jedyną rzeczą, na której utratę nie może sobie pozwolić.

Tyle teorii zaczerpniętej od Edisona, a teraz czas na ćwiczenia praktyczne

Wybierz jeden przytoczony cytat i naucz się go na pamięć. Ponadto, spróbuj wynotować z pamięci własnymi słowami wszystkie zasady, o których była tutaj mowa. Potem zastanów się, czy wykorzystałeś już kiedyś te zasady w praktyce? Ale przede wszystkim pomyśl, czy mógłbyś je zastosować do rozwiązania Twoich obecnych lub przyszłych problemów? Pełny opis zalecanych ćwiczeń znajdziesz poniżej.

Ćwiczenie 1. Spróbuj nauczyć się na pamięć wybrany przez Ciebie cytat.

Naprawdę bardzo wiele osób dostało awans, podwyżkę, intratne zamówienie tylko dlatego, że w odpowiedniej chwili potrafiły przytoczyć z pamięci mądry biznesowy aforyzm. Wiedza jest jednym ze źródeł władzy w organizacji (biznesie).

Ćwiczenie 2. Z pamięci własnymi słowami wynotuj na kartce sens zasad, które zostały zaprezentowane.

Dobra pamięć stanowi osobistą przewagę konkurencyjną w biznesie. To dlatego stale musimy ją usprawniać wykonując systematycznie proste ćwiczenia. Ponadto odręcznie pisząc aktywizujemy prawą półkulę mózgu, gdzie swoje siedlisko ma pamięć długoterminowa oraz wyobraźnia, a to z kolei pomaga nam przypomnieć sobie właściwe zasady w odpowiednim momencie i znaleźć dla nich zastosowanie.

Ćwiczenie 3. Teraz gdy masz przed sobą wynotowane zasady, zastanów się, czy w przeszłości udało Ci się rozwiązać jakiś problem korzystając z nich.

Przeanalizuj pod tym kątem Twoje małe zwycięstwa, ale także przegrane. Pamiętaj, w biznesie wartość mają sukcesy oraz porażki pod warunkiem, że wyciągamy z nich wnioski i uczymy się w ten sposób. Szybkie uczenie się na błędach to najpewniejszy patent na sukces.

Ćwiczenie 4. Zastanów się, czy Twoich bieżących problemów nie można rozwiązać wykorzystując jedną z przedstawionych zasad.

Z czym masz obecnie problem? Jak możesz go rozwiązać?

Ćwiczenie 5. Podziel się swoją praktyczną wiedzą biznesową i doświadczeniami życiowymi

Zapraszam Cię do komentowania omówionych aforyzmów. Chciałbym wiedzieć, co o nich myślisz? Podziel się swoją praktyczną wiedzą i doświadczeniem życiowym z innymi widzami. Zatem zapraszam Cię do współtworzenia wartości dodanej tego projektu. W komentarzach pod wpisem możesz napisać o Twoich doświadczeniach w stosowaniu opisanych zasad.

Zapraszam na kurs online z zarządzania

Zapraszam pięć pierwszych osób do bezpłatnego uczestnictwa w moim kursie online pt. Zarządzanie, finanse i rachunkowość od zera do menedżera. Zastosuj kupon: edi1000 na stronie kursy.leslawniemczyk.pl. Link:

Zarządzanie, Finanse i Rachunkowość od Zera do Menedżera – Lesław Niemczyk (leslawniemczyk.pl)

PS.

W mojej 8. książce pt. “Amerykańska szkoła finansów i przedsiębiorczości” znajdziecie cały rozdział poświęcony Henry’emu Fordowi. Link:

EBOOK (PDF): Amerykańska szkoła finansów i przedsiębiorczości – Lesław Niemczyk (leslawniemczyk.pl)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły