Jak pamiętacie, niecałe pół roku temu wznowiliśmy na blogu projekt Akademii Finansów i Przedsiębiorczości. Właśnie po to w głównym menu na stronie leslawniemczyk.pl powstała zakładka “Akademia“. Jej celem jest agregowanie treści edukacyjno-motywacyjnych, które mogą znaleźć zastosowanie w życiu każdego przedsiębiorczego człowieka z zacięciem finansisty. Projekt ten zatem jest dedykowany osobom, które chcą podnosić swoje kompetencje finansowe i biznesowe, ale bez formalnych dyplomów, zaliczeń, egzaminów, indeksów itd.
Zatem po pierwszych kilku miesiącach od publikacji programu nieformalnych studiów online w wirtualnej Akademii Finansów i Przedsiębiorczości przychodzi czas na “zaliczenie”. Nie będzie to jednak zaliczenie formalne kończące się oceną i wpisem do indeksu. Bardziej to czas na podsumowanie, jak wykorzystaliśmy minionych kilka miesięcy na rozwój osobisty.
Moja metoda studiowania książek pomimo napiętego terminarza
W tym celu publikuję na moim kanale na Youtube moje osobiste sprawozdanie z przeczytanych lektur. A więc w Akademii Finansów i Przedsiębiorczości to ja, jak jej moderator projektu, zdaję egzamin przed Wami. Po prostu przedstawiam, jakie książki w ciągu tych ostatnich miesięcy udało mi się “ukradkiem” przeczytać.
Słowo “ukradkiem” jest tu na miejscu, albowiem studiowanie książek w warunkach konieczności sprostania licznym obowiązkom pracy zawodowej, prowadzenia spraw firmy oraz życia prywatnego jest niełatwym zadaniem. Odbywa się to w trybie “wykradania” każdego wolnego kwadransu na czytanie. Czasy studenckie, gdy na czytanie książki można było poświęcić pół dnia mają szanse powrócić dopiero na aktywnej emeryturze. 😉
Jakie książki o tematyce biznesowej i finansowej udało mi się przeczytać?
Ostatnio przeczytałem (czytam) następujące książki:
- Brian Tracy “Nawyki warte miliony“,
- Peter Lynch i John Rothchild “Ucz się zarabiać“,
- Benjamin Graham “Inteligentny inwestor“,
- Stefan Bratkowski “Nieco inna historia cywilizacji, dzieje banków, bankierów i obrotu pieniężnego“,
- Krzysztof Borowski “Historia bankowości inwestycyjnej“.
Poniżej przedstawiam mini recenzje tych książek i przy okazji proszę Was o sugestie, co warto czytać:
Pierwszy semestr studiów w Akademii Finansów i Przedsiębiorczości
Przy okazji przypomnienie jak wyglądał program nieformalnych studiów online w Akademii Finansów i Przedsiębiorczości. Polegał na przeczytaniu kilku książek, przerobieniu kursu online i wykonaniu prostych “zadań semestralnych”:
Semestr 1. Kurs podstaw przedsiębiorczości z Benjaminem Franklinem
- Benjamin Franklin, Porady dla młodego kupca (link)
- Benjamin Franklin, Droga do majątku
- Benjamin Franklin, Żywot własny, książka.
- Lesław Niemczyk, Finanse Osobiste krok po kroku od Zera do Milionera, kurs online.
Ambitne zadania semestralne:
- nakreślić idealne cechy charakteru, jakie chciałbym mieć jako przedsiębiorca
- zapoznać się i zacząć stosować w kluczowych problemach decyzyjnych (życiowych) algebrę moralną Benjamina Franklina
Kto jeszcze tego nie zrobił, ten ma spore zaległości 😉 Zaś dla tych, którzy idą ze mną zgodnie z planem przypomnienie, co będziemy robić w drugim semestrze. Sprawdźcie program drugiego semestru klikając tutaj w link.
0 komentarzy