Dla kogo moja książka “Żydowska szkoła finansów i przedsiębiorczości”?

lip 23, 2020 | Blog

Jak wiecie w ostatnich dniach ukazała się moja najnowsza książka pt. Żydowska szkoła finansów i przedsiębiorczości. Jest to poradnik finansowy, w którym pochylam się nad fenomenem szczególnych predyspozycji do finansów i biznesu w rodzinach i kulturze żydowskiej.

Każdy, kto lepiej pozna historię finansów, bankowości i przedsiębiorczości z łatwością odkryje, że potomkowie biblijnego narodu wybranego wykazują nadzwyczajne zdolności w tym zakresie. Co więcej, gdy dokładniej wczytamy się w wersety Pięcioksięgu Mojżesza – a więc pierwszych ksiąg biblijnych – to zrozumiemy, gdzie ma swoje praźródła ten fenomen.

Przekonamy się, że Abraham, Izaak, Jakub (Izrael) i Józef egipski byli sprawnymi administratorami nie pozbawionymi przedsiębiorczych zdolności.  Zatem moja książka powinna zainteresować nie tylko tych, którzy ściśle interesują się kulturą żydowską, finansami i przedsiębiorczością. Powinna zainteresować chrześcijan, którzy chcą lepiej zrozumieć zasady gospodarowania wynikające z Biblii (porównaj tutaj).

Dlaczego powstała książka pt. Żydowska szkoła finansów i przedsiębiorczości?

Twórczemu procesowi napisania tej książki przyświecało kilka celów i motywów. Moją one wymiar społeczny, ale i indywidualny. Zajmijmy się niemi po kolei.

Po pierwsze, jak wiecie zajmuje się edukacją finansową. Dlaczego? No cóż! Jestem doktorem nauk ekonomicznych. Społeczeństwo sporo „zainwestowało” w mnie, abym mógł na uczelni publicznej zrobić najpierw magistra, a potem doktorat. Chciałbym teraz dać coś w zamian od siebie. Coś potrzebnego i wartościowego.

Tylko czego mogą potrzebować inni ludzie ode mnie i co mogę im dać? Jako społeczeństwo od 1989 roku rozwijamy się ku dojrzałej, społecznej gospodarce rynkowej. Mówiąc w dużym uproszczeniu, chcemy dogonić państwa dobrobytu Europy Zachodniej.

Książka do edukacji finansowej i budowania świadomości finansowej

Niestety, w najzamożniejszych państwach starej Unii Europejskiej – Niemcy, Francja, Dania, Holandia itd. – jest dużo, dużo wyższy poziom świadomości finansowej. Wiele badań prowadzonych w wymiarze międzynarodowym pokazuje, że Polacy są – przepraszam za określenie – ignorantami w dziedzinie finansów!

Właśnie dlatego potrzebujemy rozsądnej, gruntownej, ale i intensywnej edukacji finansowej. Moja książka pt. Żydowska szkoła finansów i przedsiębiorczości jest przyczynkiem do podstawowej, ale praktycznej edukacji finansowej prowadzonej w szkłach publicznych i domach rodzinnych.

Oczywiście nie chodzi o to, aby skopiować w polskich domach i szkołach model finansowy rodziny wyrosły w kulturze żydowskiej. Bardziej chodzi o twórczą refleksję nad tym modelem. Wystarczy, że mądry nauczyciel lub przezorny rodzic na podstawie lektury tej książki powie coś w tym stylu:

Zobaczcie! W rodzinach żydowskich na przestrzeni wieków wypracowano taki to a taki model zarządzania bieżącymi przepływami finansowymi oraz kapitałem rodziny. Zwróćcie uwagę, że konsekwentne trzymanie się tego modelu (tych zasad finansowych) powoduje systematyczny przyrost zamożności rodziny w długim okresie czasu (W książce jest wiele przykładów, które tego dowodzą).

Znając ten model finansowy, te zasady zarządzania gospodarstwem domowym nasza rodzina (nasze rodziny) mogłyby spróbować wdrożyć podobną dyscyplinę finansową. Jak możemy to zrobić? Które zasady finansowe możemy przyjąć wprost? Które potrzebują aktualizacji lub modyfikacji?

Które nawyki finansowe musimy rozwinąć, aby rozwój finansowy i kapitałowy naszej rodziny był możliwy? Jakie cele finansowe lub inicjatywy przedsiębiorcze moglibyśmy zrealizować, gdybyśmy potrafili skutecznie zarządzać pieniędzmi i kapitałem rodziny (gospodarstwa domowego)?

Na podstawie tego typu twierdzeń, pouczeń, przykładów i pytań można wiele zdziałać na niwie budowania świadomości finansowej, inteligencji finansowej oraz poprawnych nawyków finansów. Spróbujcie! Bo to jest bezcenny kapitał intelektualny dla naszych dzieci na start ich dorosłego życia.

Zatem jest to książka dla nauczycieli i rodziców, która pomaga rozpalić w dzieciach i młodzieży talenty przedsiębiorcze oraz uruchomić wyobraźnię finansową.

Polska przedsiębiorczość i polski kapitał to polski dobrobyt

Wierzę w przedsiębiorczość! Wierzę w młodych mikro-przedsiębiorców, którzy zakładają nowe firmy! Jestem wielkim fanem wszystkich, którzy na emigracji dorobili się majątku i nie przejedli tych pieniędzy, ale zainwestowali w małe rodzinne biznesy!

Jak słyszę historie o ambitnych restauratorach, hotelarzach, ciastkarzach, mechanikach, drukarzach itd., którzy zaczynali od najpodlejszych zajęć zagranicą, to aż ciarki chodzą mi po plecach!

To właśnie ci ludzie zbudują dobrobyt tego kraju! Mają determinację, znają swój fach, potrafią lepiej lub gorzej zarządzać finansami i kapitałem firmy, wiedzą dokąd idą. Są moimi bohaterami!

Naprawdę! Podziwiam ludzi, którzy od przysłowiowego zmywaka w Londynie doszli do zarządzania własnym biznesem tutaj w Polsce! Jednakże jest wśród polskich mikro-przedsiębiorców niemała grupa ludzi, którzy mają spore braki w dziedzinie praktycznie zorientowanej wiedzy o finansach przedsiębiorstwa.

Znam przykłady osób, które np. wielkim nakładem pracy zbudowały piękny dom weselny. Jednakże zaraz po jego uruchomieniu doszło do szybkiego bankructwa. Dlaczego? Bo właściciel domu weselnego uważał, że wszystkie przychody to jego zyski, które może swobodnie wydatkować! Zaczął „szastać” pieniędzmi, utracił płynność finansową i… zbankrutował! Aż płakać się chce!

Finanse i przedsiębiorczość w skondensowanej formule „wiedzy w pigułce”

Wiadomo, że przedsiębiorcy – mali i więksi – nie mają czasu, aby studiować finanse i przedsiębiorczość na studiach licencjackich i magisterskich. Dlatego moja książka pt. Żydowska szkoła finansów i przedsiębiorczości to dla nich studia „w pigułce”. Wystarczy poświęcić dwa lub trzy wieczory na jej lekturę, aby najważniejszą wiedzę finansową niezbędną do zarządzania firmą i zamożnością rodziny mieć w „małym palcu”.

Tak, tak! To jest możliwe! Kładę na szalę swoją reputację! Kto jest przedsiębiorcą i po przeczytaniu mojej książki stwierdzi, że dalej nic nie wie o finansach, a książka się do niczego nie nadaje, temu jestem skłonny oddać pieniądze, które wydał na jej zakup.

Dlatego jeśli potrzebujesz praktycznie zorientowanej „wiedzy w pigułce” o finansach i przedsiębiorczości, to po prostu bez ryzyka zainwestuj odrobinę swojego czasu i pieniędzy w tę książkę! Gwarantuję Ci, że warto! Dlatego twierdzę bez cienia wątpliwości, że jest to książka dla polskich przedsiębiorców!

Czy książka może być prezentowym dodatkiem do obrazu lub rzeźby?

Może nie wszyscy o tym jeszcze wiedzą, ale u części rodzimych przedsiębiorców powstał zwyczaj wieszania w biurach ich firm obrazu lub rzeźby przedstawiającego „Żyda liczącego (księgującego) złoto”. Pisałem na ten temat wcześniej (link).

Skąd wziął się ten zwyczaj? Otóż większość z nas ma niewyraźną intuicję, dlaczego Żydzi kojarzą się nam ze sprawnym administrowaniem pieniędzmi. Jednakże daleko tej intuicji do miana precyzyjnej, praktycznie zorientowanej wiedzy.

Także artyści malujący obrazy, tworzący rzeźby i figurki „Żydów ze złotem”, „Żydów z grosikiem” mają poprawną twórczą intuicję. Wskazuje na to symbolika obrazów: sędziwy wiek ortodoksyjnego wyznawcy judaizmu, otwarta księga rachunkowa, pióro i kałamarz, czyli symbole kreowania pieniądza w bankowości, lampa jako symbol wiedzy itd. Jednakże to tylko symbole i powierzchowne intuicje.

Książka pt. Żydowska szkoła finansów i przedsiębiorczości omawia i dogłębnie komentuje te kwestie. Pozwala zrozumieć fenomen predyspozycji przedsiębiorców pochodzenia żydowskiego do zarządzania pieniędzmi i kapitałem. Jest to zatem idealne uzupełnienie prezentu imieninowego i urodzinowego.

Oryginalny prezent dla przedsiębiorcy, biznesmena i finansisty

Zatem udając się na przyjęcie do znajomego przedsiębiorcy, biznesmena, finansisty, bankowca, księgowego, inwestora i rentiera możesz niewielkim kosztem zorganizować mu oryginalny prezent. Prezent, który na pewno zostanie zapamiętany i wywoła zadowolenie jubilata lub solenizanta.

Kup butelkę półwytrawnego wina, tabliczkę ekskluzywnej czekolady lub najlepszą kawę, niewielki obraz „Żyda liczącego (księgującego) złoto” i do tego zamów przez internet moją książkę „Żydowska szkoła finansów i przedsiębiorczości”. Wszystko zapakuj w ozdobny koszyk lub torebkę prezentową.

Do tego wręczając prezent winszuj znajomemu przedsiębiorcy, biznesmenowi lub finansiście:

Zdrowia, szczęścia, pomyślności oraz błogosławieństwa finansowego! Takiego błogosławieństwa, które było udziałem Abrahama i Józefa egipskiego. A tu upominek, który łączy się z tymi życzeniami i podpowiada, jak to zrobić w praktyce!

Zatem książka, którą możesz zamówić tutaj, jest świetnym sposobem na oryginalny, niepowtarzalny prezent dla ludzi związanych z praktyką gospodarczą i finansami! Obawiasz się, że Twój znajomy nie będzie zadowolony z kolejnej butelki whisky lub kolejnego krawata? To przynieś mu dobre wino, czekoladę, obraz i moją książkę o finansach i przedsiębiorczości!

Promocja: kurs księgowości online w super cenie!

Z okazji wpisu zapraszam na kurs księgowości online pt. Podstawy rachunkowości od zera do początkującego buchaltera w super cenie 34,99 zł. Link:

Podstawy Rachunkowości od Zera do Początkującego Buchaltera

Aby skorzystać z promocji cenowej wystarczy wpisać dyskontowy kupon: JULY2020. Będzie on ważny do końca lipca 2020r.

Pójdźmy dalej, za ciosem! Ten sam dyskontowy kupon – JULY2020 – uprawnia także do super zniżek przy zakupie moich pozostałych kursów. Aktywne linki poniżej:

Wstęp do Zarządzania, Finansów i Rachunkowości Biznesu

FINANSE od Podstaw w Praktyce – etat, kredyty, INWESTOWANIE

FINANSE OSOBISTE krok po kroku od Zera do Milionera

Niech dostęp do rzetelnej wiedzy finansowej i biznesowej będzie zawsze z Wami na wypadek, gdyby podczas wakacji / urlopu nie było dobrej pogody! Udanego odpoczynku życzę 😉

Kupon JULY2020 ważny do końca lipca!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły