Richard Branson (Virgin): co to jest wizja i jak robić biznes | Mini MBA odc. 08

lip 8, 2022 | Blog

W dzisiejszym odcinku z cyklu miniMBA porozmawiamy o roli wizji w prowadzeniu biznesu. Jest to nawiązanie do odc. 6 i 7. mini MBA, w których podjęliśmy temat planowania i controllingu w małej firmie. W tym celu w tym odcinku przedstawimy filozofię biznesu wg Richarda Bransona, ekstrawertycznego biznesmena z Londynu, który stworzył markę Virgin. 

Richard Branson pochodzi z londyńskiej rodziny o zacnych tradycjach prawniczych. Niestety, nie pomogło mu to w zrobieniu studiów prawniczych. On w ogóle żadnych studiów nie ukończył, a nawet był kilkukrotnie wyrzucany ze szkół. Jednakże Branson oprócz tych młodzieńczych niepowodzeń na swoim koncie, miał w sobie dar zjednywania ludzi. To coś co moglibyśmy nazwać jako “sympatyczny urwis” lub “łobuz, którego się lubi”. Zatem nic dziwnego, że ostatecznie został wybitnym przedsiębiorcą.

Jego działalność biznesowa rozpoczęła się bardzo wcześnie od kilku porażek. Potem przyszedł czas na czasopismo młodzieżowe “Student” promujące muzykę pop. Dalej założył sklep muzyczny i wydawnictwo płytowe pod jego flagową marką “Virgin”, czyli “Dziewica”. Nazwa “dziewica” wzięła się stąd, że wraz z kolegami nie mieli żadnych doświadczeń w biznesie. 

Sukces w branży muzycznej rozbudził apetyty biznesowe Bransona. W kolejnych latach z sukcesem stworzył linie lotnicze “Virgin”, sieć biur egzotycznej turystyki “Virgin Holidays”, wirtualnego operatora sieci komórkowej “Virgin mobile”. Nic dziwnego, że elementem jego marki osobistej stało się stawianie nowych wyzwań i bicie kolejnych rekordów. Także w dziedzinie turystyki ekstremalnej i kosmicznej.    

Spróbujmy przeanalizować 11 wybranych aforyzmów tego, jakby nie było, wielkiego wizjonera biznesu, aby odkryć jego metodę działania, planowania i kontroli. Spójrzmy zatem na mojego bloga leslawniemczyk.pl

Richard Branson, szef grupy Virgin, o wizji i zarządzaniu biznesem

 1. Jeśli ludzie nie nazywają cię szalonym, to znaczy, że nie myślisz na wystarczająco wielką skalę.
 2. Marzenie jest jednym z największych darów ludzkości; wspiera aspiracje, pobudza innowacje, prowadzi do zmian i napędza świat do przodu.
 3. Nie ma sensu wchodzić w biznes, chyba że możesz radykalnie zmienić życie innych ludzi. Nie zawracaj sobie głowy robieniem czegoś, chyba że zrobisz to radykalnie inaczej od konkurencji.
 4. Miej wielką wizję, stawiając sobie pozornie niemożliwe wyzwania. Musisz je wtedy dogonić.
 5. Kluczem jest ustalenie realistycznych oczekiwań klientów, a następnie nie tylko ich spełnienie, ale ich przekroczenie – najlepiej w nieoczekiwany i wartościowy sposób.
 6. Musisz mieć odwagę, by zaufać swojemu instynktowi i być gotowym na kwestionowanie tego, czego nie robią inni ludzie. Jeśli to zrobisz, możesz wykorzystać okazje, które inni przegapili. Uwierz w siebie i wykorzystaj wszystko, co możesz – łącznie z przeszkodami – aby napędzać się na drodze do sukcesu. Kto wie, co możesz osiągnąć?
 7. Rozpoczęcie działalności to ogromna ilość ciężkiej pracy… Lepiej, abyś umiał się tym cieszyć.
 8. Po prostu zacznij. Przez samo działanie nauczysz się wielu lekcji.
 9. Złożoność jest twoim wrogiem. Każdy głupiec może coś skomplikować. Trudno zaś jest zachować prostotę.
 10. Nigdy nie odwracaj wzroku od przepływów pieniężnych, ponieważ to krwioobieg biznesu.
 11. Zawsze myśl „co najgorszego może się wydarzyć” i miej jakąś strategię poradzenia sobie z tym.

Tyle teorii zaczerpniętej od Bransona, a teraz czas na ćwiczenia praktyczne

Wybierz jeden przytoczony cytat i naucz się go na pamięć. Ponadto, spróbuj wynotować z pamięci własnymi słowami wszystkie zasady, o których była tutaj mowa. Potem zastanów się, czy wykorzystałeś już kiedyś te zasady w praktyce? Ale przede wszystkim pomyśl, czy mógłbyś je zastosować do rozwiązania Twoich obecnych lub przyszłych problemów? Pełny opis zalecanych ćwiczeń znajdziesz poniżej.

Ćwiczenie 1. Spróbuj nauczyć się na pamięć wybrany przez Ciebie cytat.

Naprawdę bardzo wiele osób dostało awans, podwyżkę, intratne zamówienie tylko dlatego, że w odpowiedniej chwili potrafiły przytoczyć z pamięci mądry biznesowy aforyzm. Wiedza jest jednym ze źródeł władzy w organizacji (biznesie).

Ćwiczenie 2. Z pamięci własnymi słowami wynotuj na kartce sens zasad, które zostały zaprezentowane.

Dobra pamięć stanowi osobistą przewagę konkurencyjną w biznesie. To dlatego stale musimy ją usprawniać wykonując systematycznie proste ćwiczenia. Ponadto odręcznie pisząc aktywizujemy prawą półkulę mózgu, gdzie swoje siedlisko ma pamięć długoterminowa oraz wyobraźnia, a to z kolei pomaga nam przypomnieć sobie właściwe zasady w odpowiednim momencie i znaleźć dla nich zastosowanie.

Ćwiczenie 3. Teraz gdy masz przed sobą wynotowane zasady, zastanów się, czy w przeszłości udało Ci się rozwiązać jakiś problem korzystając z nich.

Przeanalizuj pod tym kątem Twoje małe zwycięstwa, ale także przegrane. Pamiętaj, w biznesie wartość mają sukcesy oraz porażki pod warunkiem, że wyciągamy z nich wnioski i uczymy się w ten sposób. Szybkie uczenie się na błędach to najpewniejszy patent na sukces.

Ćwiczenie 4. Zastanów się, czy Twoich bieżących problemów nie można rozwiązać wykorzystując jedną z przedstawionych zasad.

Z czym masz obecnie problem? Jak możesz go rozwiązać?

Ćwiczenie 5. Podziel się swoją praktyczną wiedzą biznesową i doświadczeniami życiowymi

Zapraszam Cię do komentowania omówionych aforyzmów. Chciałbym wiedzieć, co o nich myślisz? Podziel się swoją praktyczną wiedzą i doświadczeniem życiowym z innymi widzami. Zatem zapraszam Cię do współtworzenia wartości dodanej tego projektu. W komentarzach pod wpisem możesz napisać o Twoich doświadczeniach w stosowaniu opisanych zasad.

Na zakończenie

Zapraszam Cię do komentowania omówionych aforyzmów. Chciałbym wiedzieć, co o nich myślisz? Podziel się swoją praktyczną wiedzą i doświadczeniem życiowym z innymi widzami. Zatem zapraszam Cię do współtworzenia wartości dodanej tego kanału. 

Do zobaczenia wkrótce. Subskrybuj Newsletter, abyśmy byli w stałym kontakcie. 

Zapraszam 5 pierwszych osób po zakończeniu premiery tego odcinka do bezpłatnego uczestnictwa w moim kursie online pt. Zarządzanie, finanse i rachunkowość od zera do menedżera. W tym celu na stronie kursy.leslawniemczyk.pl zastosuj ten kupon: virgin

Ponadto, pamiętaj, że wiele Mocnych Biznesowych Aforyzmów znajdziesz w mojej 8. książce pt. Amerykańska szkoła finansów i przedsiębiorczości.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły