Podstawy rachunkowości wg Luca Pacioli na Dzień Księgowego | Mini MBA odc. 05

cze 8, 2022 | Blog

Gdybyśmy mieli wymienić nazwisko jednego człowieka, którego działalność naukowa wywarła niesamowity wpływ na rozwój cywilizacji i gospodarki, a pomimo tego pozostaje on niemalże nieznany, to jest nim właśnie Luca Pacioli. Pamięć o nim zachowują głównie księgowi i matematycy. Każdy jednak, kto dobrze pojmuje rolę rachunkowości w systemie gospodarczym i finansowym ten nie będzie się obawiał, aby nazwisko Paciolego wymieniać pośród takich sław, jak Mikołaj Kopernik, Galileusz, Krzysztof Kolumb, czy Leonardo da Vinci.

W dzisiejszym odcinku z cyklu Mini MBA porozmawiamy o historii i teraźniejszości rachunkowości. W tym celu przywołamy fragmenty średniowiecznego traktatu autorstwa Luca Paciolego, ojca rachunkowości. Zapraszam na odcinek Mini MBA przygotowany specjalnie z okazji Dnia Księgowego. 

Luca Pacioli uczył matematyki Leonardo da Vinci

Aby zrozumieć rangę autorytetu jakim cieszył się Pacioli w średniowieczu, wystarczy wspomnieć chociażby to, że sam Leonardo da Vinci, prywatnie uczył się u niego matematyki. Ten renesansowy artysta, konstruktor, filozof i wynalazca był tak wdzięczny odebrane korepetycje, że własnoręcznie wykonał ilustracje do działa Paciolego pt. De divina proportione, czyli o boskiej proporcji z 1509 roku.

My jednak tutaj postaramy się zachwycić innym traktatem Paciolego. Jest to fragment Summy de Arithemtica, a mówiąc ściślej jej traktat XI pt. de Computis et Scripturis, czyli o obliczeniach i zapiskach, albo po prostu o rachunkowości. W Polsce mamy to szczęście, że wysiłkiem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce dzieło to zostało przetłumaczone z języka łacińskiego i opublikowane w 2007 roku. Choć obecnie jest to lektura, która ma grubo ponad 500 lat, to moim zdaniem każdy student rachunkowości powinien ją przeczytać! 

Czy podręcznik rachunkowości Luca Paciolego jest wciąż aktualny?

Wracając do meritum zapytajmy, co ojciec rachunkowości – Luca Pacioli – chciałby nam dzisiaj powiedzieć o sztuce prowadzenia ksiąg rachunkowych? Przeanalizujmy jego 8 wybranych cytatów:

  1. Celem każdego kupca jest osiągnięcie dozwolonego prawem odpowiedniego zarobku, służącego do zaspokajania jego potrzeb. Z tego powodu kupcy winni zawsze rozpoczynać interesy w imię Boga i Jego święte imię musi się pojawiać na początku zapisu i być nieustannie obecne w ich myślach. 

  2. Po pierwsze, kupiec musi sporządzić staranny spis z natury. Dlatego pokażę ci na przykładzie, w jaki sposób należy sporządzić inwentaryzację.

  3. Zaraz po Inwentarzu potrzebne są trzy inne księgi niezbędne do dokładnego i wygodnego wykonywania pracy. Pierwsza nazywa się Memoriał, druga Dziennik, a trzecia Księga główna

  4. […] Konta to nic innego, jak odpowiednio wymyślony porządek, który kupiec zachowuje i poprzez którego jednorodność zdobywa wiedzę o swoich sprawach i przede wszystkim o tym, czy interesy idą dobrze, czy źle. […] Zwykle postępuje się wedle potrzeb i stąd, jeśli zajdzie potrzeba, można dodawać zarówno towary na kontach, jak i liczbę kont.

  5. Musisz wiedzieć, że dla każdej pozycji znajdującej się w Dzienniku musisz sporządzić dwie w Księdze głównej, tj. jedną po stronie Winien i drugą po stronie Ma

  6. Tak powstaje bilans, którego się dokonuje po zamknięciu księgi, ponieważ suma po stronie Winien musi być równa sumie po stronie Ma. Jeżeli zsumujemy wszystkie pozycje po stronie Winien na osobnej kartce, nawet gdyby było ich 10 000, a następnie wszystkie pozycje po stronie Ma, dwie otrzymane sumy muszą być sobie równe. 

  7. Po wszystkich innych pozycjach przychodzi konto nazywane “zyski i straty” lub “zarobek i utrata” lub “profit i uszczerbek”, w którym się wszystkie inne pozycje zamykają, jak to się później opowie przy bilansie. […] To konto ostatecznie ma zostać zamknięte poprzez przeniesienie na konto kapitału, a które jest zawsze ostatnim ze wszystkich kont otwartym w księdze. 

  8. Znane przysłowie mówi: “Kto nic nie robi, nie myli się, a kto się nie myli, niczego się nie nauczy”. 

Tyle teorii zaczerpniętej od Paciolego, a teraz czas na ważne pytania

Zastanów się, czy jesteś zadowolony ze swojej wiedzy z dziedziny rachunkowości? Czy potrafisz ją wykorzystywać w biznesie? Czy widzisz użyteczne związki pomiędzy rachunkowością a praktyką zarządzania? Zastanów się, czy wykorzystałeś już kiedyś zasady rachunkowości w praktyce? Ale przede wszystkim pomyśl, czy mógłbyś wykorzystać rachunkowość do rozwoju Twoich obecnych lub przyszłych kompetencji?

Ja zapraszam wszystkie osoby zainteresowane opanowaniem podstaw rachunkowości do bezpłatnego uczestnictwa w moim kursie online pt. Mini kurs rachunkowości online dla początkujących. W tym celu po prostu zapisz się ten kurs [link].

Ponadto, pamiętaj, że praktyczne omówienie zasad rachunkowości finansowej znajdziesz w jednej z moich 9. książek pt. Rachunkowość, czyli podstawowy kurs biznesu [link]. Warto to wszystko wiedzieć! 

Dwa moje większe kursy rachunkowość online znajdziesz pod poniższymi linkami:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły