Zostań KAPITANEM swoich FINANSÓW! Wybierz właściwy kurs… finansowy!

paź 9, 2019 | Blog

Czy masz poczucie, że jesteś KAPITANEM swoich FINANSÓW? Czy Twoje finanse osobiste lub finanse Twojej rodziny pomagają Wam realizować cele życiowe? Wiele lat temu, gdy byłem jeszcze uczniem w szkole w jednej z klas – gdzie najczęściej odbywały się lekcje języka angielskiego – wysoko na ścianie widniały dwa wersy pięknego wiersza. Napis głosił „I am the master of my fate, I am the captain of my soul”. Można to przetłumaczyć jako “To ja jestem panem swojego przeznaczenia, ja jestem kapitanem mojej duszy”. Oczywiście fragment ten pochodzi z krótkiego wiktoriańskiego poematu “Invictus” autorstwa człowieka, który nie miał łatwego życia – Williama Ernesta Henleya.

Zapytasz, jaki związek ma powyższy fragment z finansami? Szczególnie zaś z finansami osobistymi? Otóż taki, że bardzo wielu ludzi przegrywa walkę z własnymi finansami. Najczęściej gubi ich konformizm oraz błędy finansowe. Czyli w sumie gubią ich braki w edukacji finansowej. I właśnie dla tych, którzy mają ambicję, aby być „niezwyciężonymi” (to właśnie oznacza łacińskie „Invictus”) powstał mój 2. kurs finansowy. Już możecie odnaleźć go na platformie edukacyjnej Udemy.com (kliknij tutaj). Chyba także temu poematowi zawdzięczam zawarte w kursie marynistyczne paralele finansowe! Wow! Moja nauczycielka języka polskiego byłaby zaskoczona, że znam takie słowa, bo z tego przedmiotu to ja orłem nie byłem 😉

Kurs pt. Finanse od Podstaw dla Każdego – etat, kredyty, inwestowanie

Jak pamiętacie mój pierwszy kurs miał tytuł „Finanse osobiste, krok po kroku, od Zera do Milionera” (sprawdź link). Jego dobre recenzje, które od Was otrzymywałem, skłoniły mnie do zrealizowania nowego, nieco bardziej ambitnego, kursu finansowego. Ambitnego, bo pomijam w nim wszystkie szczegółowe, „operacyjne” kwestie finansów osobistych, które znajdziecie w moim pierwszym kursie.

Zatem w drugim kursie „Finanse od Podstaw dla Każdego – etat, kredyty, INWESTOWANIE” nie ma zagadnień, jak zarządzać budżetem domowym, jak zaplanować największe wydatki, jak zarządzać rachunkiem bankowym, aby nie popaść w konformizm finansowy itd. W nowym kursie nie ma po prostu powtórzeń. Skoncentrowałem się w nim na przedstawieniu długookresowej strategii zarządzania finansami rodziny tak, aby zbudować jej zamożność i przede wszystkim uniknąć finansowych pułapek i błędów.

Nowy kurs finansowy stara się Wam podpowiedzieć, jak zarządzać finansami na wzór bankierów i banków. Tak, tak! To jest możliwe w finansach osobistych! Finanse rodziny mogą przypominać finanse banku! Trzeba jednak wiedzieć, jak to zrobić!

Aby kurs finansowy był bardziej przystępny i nie zrażał nowicjuszy w dziedzinie finansów, postarałem się o porównania sytuacji finansowej rodziny do płynięcia po “morzach finansowych”. Najpierw „płyniemy” łódką z wiosłami, później niewielką żaglówką, następnie dużym i szybkim jachtem, aż w końcu żeglujemy wielkim pełnomorskim żaglowcem. Oczywiście to tylko przenośnia dla precyzyjnie opisanych sytuacji finansów rodziny – jej majątku, źródeł finansowania oraz przepływów pieniężnych.

I tu już we wstępie (zobacz trailer kursu tutaj) zwracam Waszą uwagę na sztukę zarządzania finansami osobistymi (rodziny). Bo rzeczywiście przypomina ona konkretne rzemiosło, powiedzielibyśmy “rzemiosło finansowe“. Stąd zasadnicze pytanie, które musimy sobie postawić. Czy nie mając praktyki w żeglowaniu byłbyś w stanie wsiąść na wielki żaglowiec w roli kapitana i nim bezpiecznie sterować do wyznaczonego celu?

Myślę, że doskonale rozumiemy tę kwestię. Aby skutecznie żeglować wielkimi jednostkami, musimy nabyć wielkiego doświadczenia w samodzielnym żeglowaniu mniejszymi jednostkami. To nie są przelewki! Żeglowanie na pełnym morzu to nie jest gra komputerowa bez konsekwencji. Tak samo jest w zarządzaniu wielkim majątkiem i finansami. Zarządzając nimi trzeba mieć już wyrobione odpowiednie nawyki finansowe. Na szczęście zdobywania nawyków finansowych można nauczyć się zaczynając od niewielkich kwot pieniężnych i skromnego majątku.

Cały kurs „Finanse od Podstaw dla Każdego – etat, kredyty, INWESTOWANIE trwa 4 godziny. Jednakże gorąco zachęcam, aby studiowanie poszczególnych sekcji bardzo rozłożyć w czasie, a wcześniej metodycznie przygotować się do tego (o czym opowiadam w 1. zasadniczej sekcji). Tę wiedzę trzeba zrozumieć, przetrawić i przyswoić – szczególnie wówczas, gdy naprawdę w finansach zaczynamy od podstaw. Inaczej może nam umknąć to, co jest najważniejsze. Dla lepszego przyswojenia treści kursu został on podzielony na kilkanaście części. Opisuję je pokrótce poniżej.

Jak efektywnie korzystać z kursu?

Jestem przekonany, że ostatecznie o rezultatach odbycia kursu finansowego zdecyduje Twoje podejście i zaangażowanie. Nie chcę zostawić Cię bez wskazówek metodycznych w tym zakresie. Dlatego w tej części podpowiadam kilka prostych narzędzi i zasad, które pomagają skutecznie wprowadzać zmiany w finansach osobistych (rodziny).

Pamiętaj! Sukces finansowy tylko w 20% zależy od rozwoju wiedzy finansowej (inteligencji finansowej lub świadomości finansowej). Aż 80% to nawyki finansowe zbudowane wokół tej wiedzy! Zbudowanie tych nawyków to Twoje najważniejsze zadanie. Spróbuj zrobić to metodycznie, krok po kroku, bez cofania się, zniechęcania i rezygnacji z obranych celów.

Odsłuchując tę część kursu finansowego możesz przekonać się ostatecznie, czy jest on dopasowany do Twoich potrzeb i oczekiwań. Omawiam pokrótce wszystkie pozostałe odcinki kursu. Staram się wskazać istotę poszczególnych części posługując się prostymi symbolami: (T) – elementy Teorii finansów, (M) – Motywacja do działania w finansach osobistych, (P) – mikro Poradnik finansowy, (C) – studium przypadku (Case).

Procent i instrumenty dłużne

Procent jest naturalnym zjawiskiem w gospodarce rynkowej. Jego źródłem jest synergia ekonomiczna. Procent nie dotyczy jedynie operacji dłużnych, ale wszelkiej działalności gospodarczej wyznaczając tzw. alternatywny koszt kapitału. Wysokość procentu jest zmienna i zależy od kilku czynników – powinieneś je poznać i dobrze zrozumieć.

W gospodarce istnieje wiele instrumentów dłużnych, które zawierają w sobie operację oprocentowania. Wiem, wiem! Pewnie zaczynasz myśleć, że to kurs teorii finansów 🙂 Nic bardziej mylnego! Jednakże ta odrobina teorii jest nam potrzebna, aby swobodnie poruszać się w świecie finansów. Nie zniechęcaj się! Zapewniam Cię, że mój kurs finansowy ma więcej walorów praktycznych, niż teoretycznych 😉

Pieniądz, inflacja i procent, czyli w co inwestować?

Teraz chciałbym, abyś dobrze zrozumiał związek pomiędzy istota współczesnego pieniądza, inflacją oraz stopą procentową. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego mleko i chleb nie drożeją tak szybko, jak mieszkania w Twoim mieście? Czy możemy być spokojni słysząc, że inflacja to zaledwie 2-3%. W finansach zasada myśl globalnie, działaj lokalnie ma również swoje, choć specyficzne, zastosowanie. Dobre zrozumienie powyższych zagadnień wyjaśnia, dlaczego zamożni ludzie nie trzymają pieniędzy na kontach w bankach, ale inwestują je w odpowiednie aktywa.

Filozofia życia a procent składany

W tej części kursu chciałbym Cię przygotować na to, że w finansach potrzebujemy cierpliwości. Nie od razu masz szansę ujrzeć rezultaty poukładanego życia w dziedzinie finansów. Pieniądze nie są celem życia! Jednakże w pewnym stopniu warunkują one owocne i twórcze życie. W ujęciu czysto matematycznym odsetki w rachunku procentu składanego rosną wykładniczo.

W praktyce oznacza to, że na początku ich przyrost jest bardzo, bardzo powolny, wręcz niezauważalny. Jednakże po kilku latach skumulowana wartość odsetek znacznie przyspiesza. Po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach wręcz eksploduje! Dlatego spieszmy się powoli! Nie spodziewajmy się tego, że po roku lub dwóch staniemy się milionerami. Pracujmy wytrwale pozwalając się wyprzedzić tym, którzy uwierzyli w kredyty konsumpcyjne, raty i leasingi luksusowych samochodów! Zatem choć pieniądze nie są celem życia, to nasza filozofia życia powinna uwzględniać również ten wymiar.

Matematyka finansowa a inwestowanie

Przypuszczam, że wielu spośród młodych ambitnych ludzi biorących udział w moim kursie finansowym ochoczo przyjmie zasady i koncepcje, o których mówię. Jednakże z ich realizacją będą zwlekać.

Będą sobie mówić coś w tym stylu: “Ten gość ma sporo racji w tym, co mówi. Ale przecież mam na to wszystko czas. Teraz mam studia, chcę się usamodzielnić, zmienić samochód, pojechać ze znajomymi na „wypasione” wakacje. Najpierw zajmę się swoimi sprawami i potrzebami. Oszczędzanie i inwestycje mogą poczekać kilka lat!” Czy wiesz, że ten sposób myślenia może Cię kosztować dosłownie FORTUNĘ! Musisz zacząć już w tym miesiącu, w tym roku! Posłuchaj, a dowiesz się dlaczego!

Architektura świata finansów

W tej części jeszcze szczypta teorii, abyśmy mogli w praktyce spojrzeć na finanse osobiste z nowej perspektywy. Banki są pośrednikami na rynkach finansowych. Pozyskują pieniądze od tych, którzy w danym momencie mają ich za dużo i transferują do tych, którzy mają ich za mało. Jest popyt, jest i podaż 😉

Zatem banki dokonują transformacji ryzyka i kapitałów w gospodarce. Są mistrzami operacji kredytowych i depozytowych. Obok banków istotnym ogniwem rynków finansowych są giełdy papierów wartościowych. Motywem działania i ceną na rynkach finansowych jest oczywiście stopa procentowa. Nauczmy się pokory wobec rynków finansowych, aby móc wykorzystywać siłę procentu w finansach osobistych.

Finansów uczmy się od banków

Wielu ludzi wyraża się bardzo nieprzychylnie o bankach i bankierach. Zazwyczaj obwiniają oni rynki finansowe za wszelkie zło, które dzieje się pod słońcem. Taka postawa wynika oczywiście z niewiedzy i chyba także odrobiny zazdrości, że samemu tak nieporadnie zarządza się własnymi pieniędzmi pozwalając im przeciekać przez palce.

Banki wbrew temu, co sądzą o nich niektórzy, wykonują bardzo potrzebną i odpowiedzialną pracę (zresztą mówiliśmy już o tym we wcześniejszej części). Teraz przedstawimy najważniejszą receptę na sukces w bankowości i finansach. Zobaczymy, że nadzwyczajne zyski banku są wynikiem doskonałego zrozumienia istoty pieniądza, operacji dłużnej oraz procentu. Zrozumienie, jak działa bank powinno skłonić nas do przemyślenia własnych spraw finansowych.

Sztuka zarządzania finansami

Ta część kursu finansowego pozwala elegancko powiązać wiele wcześniejszych wątków w jedną całość dotyczącą ściśle Twojej sytuacji majątkowo-finansowej. Spróbujemy spojrzeć na nasze finanse osobiste, jak na mały jacht, którym mamy płynąć przez życie po finansowych morzach.

Kto chce wiosłować niech wiosłuje! Ale przecież po coś wieje wiatr finansowy w gospodarce. A gdyby tak postawić żagle, złapać za ster i obrać właściwy kurs finansowy? Czy jesteś gotowy stać się kapitanem swoich finansów? Jeśli tak, to jeszcze dzisiaj wypływamy w rejs! 😉

Skromna rodzina bez długów

Case #1. W tej części razem analizujemy przypadek młodej rodziny, która startuje w życie bez kredytów hipotecznych. We wstępie przyglądamy się ich sytuacji majątkowo-finansowej. Następnie zastanawiamy się, jakie przepływy finansowe będzie mieć ta rodzina w ujęciu miesięcznym i rocznym. Zobaczymy, że brak kredytów bardzo ułatwia proces oszczędzania i inwestowania.

Rodzina z kredytem hipotecznym

Case #2. W tej części razem analizujemy przypadek młodej rodziny, która startuje w życie z kredytem hipotecznym na mieszkanie. We wstępie przyglądamy się ich sytuacji majątkowo-finansowej. Następnie zastanawiamy się, jakie przepływy finansowe będzie mieć ta rodzina w ujęciu miesięcznym i rocznym. Zobaczymy, że kredyt hipoteczny ogranicza perspektywy oszczędzania i inwestowania.

Jak kupować mieszkanie na kredyt?

Ta część to mini-poradnik, jak kupować mieszkanie na kredyt. Pierwsza część poradnika dotyczy tego, jak wybierać samo mieszkanie, które ma być skredytowane. Druga część odwrotnie, dotyczy tego, jak wybierać kredyt, który ma sfinansować mieszkanie.

Rodzina konsumująca na kredyt

Case #3. W tej części razem analizujemy przypadek rodziny, która upodobała sobie wystawny styl życia (konsumpcjonizm), a swoje marzenia realizuje na kredyt. We wstępie przyglądamy się ich sytuacji majątkowo-finansowej. Następnie zastanawiamy się, jakie przepływy finansowe będzie mieć ta rodzina w ujęciu miesięcznym i rocznym. Zobaczymy, że kredyty tej rodziny będą drenować jej finanse przez długie, długie lata, a proces oszczędzania i inwestowania zostanie praktycznie całkowicie zahamowany.

Rodzina inwestująca na kredyt

Case #4. W tej części razem analizujemy przypadek rodziny, która rozumie, że kredyty nie są po to, aby konsumować, ale po to aby inwestować! We wstępie przyglądamy się ich sytuacji majątkowo-finansowej. Następnie zastanawiamy się, jakie przepływy finansowe będzie mieć ta rodzina w ujęciu miesięcznym i rocznym. Zobaczymy, że kredyty w takiej szczególnej sytuacji mogą przyspieszyć procesy inwestycyjne! Ale ostrożnie! Kredyty ostatecznie trzeba spłacić!

Zamożna rodzina (bez długów)

Case #5. W tej części razem analizujemy przypadek zamożnej rodziny, która przez wiele lat bardzo pilnowała swoich finansów, a teraz z tego zaczyna korzystać. We wstępie przyglądamy się ich sytuacji majątkowo-finansowej. Następnie zastanawiamy się, jakie przepływy finansowe będzie mieć ta rodzina w ujęciu miesięcznym i rocznym. Zobaczymy, że finanse takiej rodziny rzeczywiście przypominają finanse małego banku!

Najczęstsze błędy finansowe

Nie chcę pozostawić Cię na koniec bez przestrogi. Chciałbym, aby Twoje finanse osobiste były dobrze poukładane i systematycznie rozwijały się. Musisz jednak pamiętać, że wielu ludzi w tej dziedzinie błądzi. Robią rzeczy, których potem bardzo żałują. Czasami po wielu latach mądrych decyzji i konsekwentnych działań robią coś, co niweczy wieloletnie oszczędności i inwestycje.

To prawda, że w finansach jest, jak w życiu. Nie zawsze się wygrywa i nie zawsze świeci słońce. Można natomiast przynajmniej starać się uniknąć największych błędów. Dlatego w tej ostatniej już części kursu finansowego omawiam najczęstsze błędy finansowe. Powinieneś je znać już teraz, aby nie wpaść w te “pułapki finansowe”. Jakie to błędy? Przekonaj się sam zaczynając ze mną ten kurs finansowy:

http://kursy.leslawniemczyk.pl/

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły