Miło mi poinformować, że kończę pracę nad moim kolejnym kursem online pt. Specjalista ds. rachunkowości finansowej i rachunkowości inwestycyjnej (KZiS 241103-241104).
Skrót „KZiS”, który znajdziesz w tytule kursu oraz na certyfikacie jego ukończenia, to oczywiście odwołanie się do numerów specjalności finansowo-księgowych ujętych w Klasyfikacji Zawodów i Specjalności wydanej rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27.04.2010 r. (Dz. U. nr 82, poz. 537).
Moje doświadczenie edukacyjne i flagowe podręczniki
Jako twórca tego kursu i autor dołączonych do niego podręczników (łącznie +1000 stron A4) powinienem się krótko przedstawić. Robię to dlatego, że być może jesteś po raz pierwszy na mojej stronie internetowej.
Jestem doktorem nauk ekonomicznych i przez dwie dekady wykładałem na uczelniach wyższych rachunkowość i rynki kapitałowe. Inwestowaniem i giełdą papierów wartościowych interesuję się od kilkunastu lat. (Więcej o mnie w zakładce tutaj – kliknij link).
W tym czasie bardzo pokochałem rachunkowość finansową, a moje narastające z biegiem lat niezadowolenie kształtem klasycznego wykładu o rynkach kapitałowych skłoniło mnie do napisania pierwszego po 1989 roku polskiego podręcznika akademickiego pt. Rachunkowość inwestycyjna, jak inwestować na giełdzie w akcje metodą Warrena Buffetta krok po kroku.
Prestiżowy certyfikat specjalisty ds. rachunkowości finansowej i inwestycyjnej
Co oznacza dla Ciebie prestiżowy certyfikat specjalisty ds. rachunkowości finansowej i inwestycyjnej (KZiS MPiPS 241103-241104)?
W telegraficznym skrócie: Dobra znajomość rachunkowości finansowej otwiera Ci drogę do praktycznie wszystkich zawodów finansowo-księgowych, co daje stabilność zatrudnienia oraz dalsze możliwości rozwoju. Z kolei, dobra znajomość rachunkowości inwestycyjnej wyróżnia Cię spośród „zwykłych” księgowych i otwiera Ci drogę do kariery inwestycyjnej, a więc w praktyce wielkich możliwości!
Opanowanie wiedzy z zakresu rachunkowości finansowej – załóżmy na poziomie księgowego bilansisty – powoduje, że łapiesz przysłowiowy grunt pod nogami w branży/zawodach finansowo-księgowych. Możesz o sobie powiedzieć: jestem księgowym, jestem początkującym finansistą!
Bez rachunkowości finansowej ani rusz w zawodach finansowych!
Ja przyznam się, że mnie osobiście trochę śmieszy, jeżeli słyszę, że ktoś ma MBA, ale do końca nie rozumie, co to jest bilans i rachunek wyników. Dziwi mnie to, gdy słyszę, że ktoś jest od 15 lat inwestorem na giełdzie i nie bardzo rozumie, czym są wolne przepływy pieniężne, albo zyski właścicielskie.
Nie będę tutaj zanudzał takimi przykładami, ale my po prostu jeszcze w Polsce tego tak dokładnie, jak w innych krajach wysokorozwiniętych z długą historią wolnorynkowej gospodarki, nie rozumiemy. Po prostu w USA, UK, Szwajcarii itd. rachunkowość finansowa to podstawowy język biznesu, a o od strony edukacyjnej to podstawowy kurs biznesu.
Chcesz się nauczyć podstaw biznesu? Zacznij od rachunkowości finansowej! Nie rozumiesz rachunkowości, to nie rozumiesz biznesu (przynajmniej tego większego).
Rachunkowość finansowa otwiera bezpośrednio drzwi do zawodów: księgowego, specjalisty ds. rachunkowości, doradcy podatkowego, biegłego rewidenta. Pośrednio oczywiście także do zawodów menedżerskich i finansowych, tj. analityk finansowy, kontroler finansowy, dyrektor finansowy.
Rachunkowość inwestycyjna a poważne inwestowanie długoterminowe
Co z kolei daje rachunkowość inwestycyjna? Dzięki opanowaniu tej wiedzy stajesz się inwestorem wartościowym. Znasz i rozumiesz w praktyce podstawowe narzędzia rzemiosła inwestycyjnego praktykowanego w tym nurcie.
W tym celu przytoczmy może dwa cytaty najsłynniejszego inwestora naszych czasów, czyli Warren Buffett:
- „Musisz znać się na rachunkowości i musisz rozumieć księgowe niuanse. To język biznesu i jest to język niedoskonały, ale jeśli nie chcesz włożyć wysiłku, aby nauczyć się rachunkowości – jak czytać i interpretować sprawozdania finansowe – to naprawdę nie powinieneś sam wybierać akcji.”
- „Można po prostu powiedzieć, że zarówno menedżerowie, jak i inwestorzy muszą zrozumieć, że liczby księgowe to początek, a nie koniec wyceny przedsiębiorstwa.”
Rachunkowość inwestycyjna otwiera bezpośrednio drzwi do zawodów/specjalności: specjalisty ds. rachunkowości inwestycyjnej, analityka finansowego, doradcy inwestycyjnego, maklera papierów wartościowych, „money managera” i po prostu odpowiedzialnego inwestora.
Opanowanie razem rachunkowości finansowej i rachunkowości inwestycyjnej daje efekt synergii i dywersyfikacji zawodowej. Będziesz księgowym wyróżniającym się inwestorskim „mindsetem” oraz inwestorem, który rozumie niuanse księgowe właściwie interpretując ich wpływ na wycenę giełdową.
Jakie są Twoje marzenia, frustracje, lęki?
Jaka jest Twoja obecna sytuacja zawodowa? Jakie masz aspiracje? Czy przypadkiem nie brak Ci stabilności zawodowej z powodu słabych kompetencji? Boisz się o przyszłość? Poziom Twoich zarobków jest niezadawalający?
Powyższa wyliczanka, to powszechne bolączki zawodowe. Co z tym zrobić? Zazwyczaj przeceniamy nasze możliwości w krótkim czasie, ale zupełnie nie doceniamy tego, co możemy zrobić w ciągu kilku, kilkunastu lat.
Czy wiesz, że – załóżmy – za 5 lat możesz być głównym księgowym w małym lub średnim przedsiębiorstwie? Za 7-8 lat możesz być dyrektorem finansowym? Za 12-15 „money managerem” w instytucji finansowej zlokalizowanej w Londynie, Tokyo lub Nowym Yorku?
Czy wiesz, że za 20-30 lat możesz być wolnym finansowa inwestorem, który już nie pracuje zawodowo, ale dogląda swoich inwestycji kapitałowych ciesząc się wolnym czasem i życiem?
Wiem, że to wygląda nadzwyczaj obiecująco, czy wręcz zbyt pięknie, aby było prawdziwe. Prawda jest jednak taka, że to wymaga ogromnego wysiłku, koncentracji, determinacji i zaangażowania. Wiem też jednak od czego musisz zacząć, jeżeli chcesz podążać w tym kierunku.
Zacznij od opanowania rachunkowości finansowej oraz rachunkowości inwestycyjnej. Z moimi kursami i podręcznikami zaczniemy Twoją przygodę w świecie finansów. Chiński mędrzec Lao Tsy mawiał: Wielką podróż zaczyna się jednym małym krokiem!
Pozwól, że ten Twój pierwszy krok w dziedzinie rachunkowości, finansów i inwestycji zrobimy razem. Zapraszam na kurs online: link do strony ofertowej.
0 komentarzy