[JOB#021] Aktywne i pasywne oszczędzanie pieniędzy. Chcesz być bogaty?

lut 9, 2018 | Blog

Dlaczego jedni ludzie potrafią systematycznie pomnażać bogactwo, a inni przez całe życie szarpią się z finansami? Główna przyczyna leży w podejściu do oszczędzania pieniędzy. W finansach osobistych drobna zmiana nawyków finansowych może przynieść życiowy sukces. 

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie Warren Buffet – niekwestionowany mistrz inwestowania znany również rynkom finansowym jako „Wyrocznia z Omaha” – mówi o oszczędzaniu pieniędzy tak: „Nie oszczędzaj tego, co zostaje po wszystkich wydatkach, lecz wydawaj to, co zostaje po odłożeniu oszczędności.” W kontekście naszego dzisiejszego tematu słowa Buffeta moglibyśmy przerobić do postaci. Zrezygnuj z metody pasywnego oszczędzania, a zacznij oszczędzać pieniądze aktywnie! W celu uniknięcia nieporozumień wyjaśnijmy dodatkowo na wstępie, że w kontekście oszczędzania słowa „aktywnie” i „pasywnie” nie odwołują się do aktywów i pasywów w bilansie, ale po prostu następstwa czasowego i naszego nastawienia do możliwości oszczędzania.

Aktywny model oszczędzania pieniędzy i jego potwierdzone zalety

Temat promocji aktywnego modelu oszczędzania pienędzy można też zacząć od innej strony. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego to właśnie Żydzi odnoszą często spektakularne sukcesy w interesach zakładając i prowadząc z powodzeniem wielkie przedsiębiorstwa? Skąd oni to mają i dlaczego akurat oni? Ten temat można by analizować wielowątkowo, ale ja w kontekście oszczędzania chcę Ci zwrócić uwagę właśnie na model oszczędzania, który stanowi podstawę edukacji finansowej w rodzinach żydowskich.

W polskich rodzinach dominuje pasywny model oszczędzania pieniędzy. Prawdopodobnie około 95% polskich rodzin robi oszczędności z tego, co zostaje na koniec miesiąca. Nie robiłem szczegółowych badań i nie wiem, czy ktoś inny takowe robił, ale przypuszczam, że w rodzinach żydowskich proporcja byłaby całkowicie odwrotna. Zdecydowana większość z tych rodzin będzie robić oszczędności zaraz na początek każdego finansowego miesiąca. Jeżeli znasz język angielski poszukaj w internecie informacji o edukacji finansowej w rodzinach żydowskich. Dość łatwo przekonasz się, że w tej kulturze edukacja finansowa zaczyna się bardzo wcześnie i jej absolutną podstawą jest właśnie aktywy model oszczędzania pieniądzy.

Mnie osobiście wcale nie dziwi fakt, że to właśnie przedsiębiorcy pochodzenia żydowskiego dochodzą do ponadprzeciętnych osiągnięć w biznesie. Przecież jeżeli przez kilkadziesiąt lat swojego życia praktykują aktywny model oszczędzania pieniędzy w gospodarstwie domowym, a potem w zakładanych przedsiębiorstwach, to byłoby bardzo dziwne, gdyby takich sukcesów nie odnosili. Zacznij stosować w praktyce aktywny model oszczędzania pieniędzy, a już po paru miesiącach zrozumiesz, co chciałem, abyś także Ty zrozumiał!

Aktywny model oszczędzania pieniędzy krok po kroku

Z odcinka JOB#021 na moim kanale w Youtube („Lesław Niemczyk”) wiemy, czym jest pasywny model oszczędzania. Prawdopodobnie większość z nas zna go także z doświadczenia przeciętnej polskiej rodziny. Nie musimy go zatem tutaj drobiazgowo wyjaśniać. Jak będzie wyglądał w szczegółach przeciwny mu aktywny model oszczędzania pieniędzy?

Dla wyjaśnienie jego istoty posłużymy się kategorią „miesiąca finansowego”. Pojęcie miesiąca finansowego ma zwrócić naszą uwagę na dokładny moment osiągania największego „zastrzyku” pieniędzy dla gospodarstwa domowego. Jeżeli ktoś z Was otrzymuje wypłatę każdego 1. dnia miesiąca, to u niego miesiąc finansowy pokrywa się z miesiącem kalendarzowym. Większość jednak otrzymuje na rachunek bankowy wypłatę 10. dnia miesiąca i dla nich miesiąc finansowy trwa od 10-tego do kolejnego 10-tego.

Jeżeli wiemy, czym jest miesiąc finansowy, to wyjaśnijmy teraz, jak powinno wyglądać aktywne oszczędzanie wiodące do wolności finansowej odwołując się do kolejnych dni tego miesiąca.  Abstrahujemy zatem od dni kalendarzowych. Przyjmujemy założenie, że zarabiasz 4.000 zł i jest to twoje jedyne źródło utrzymania.

1 dzień miesiąca finansowego:  otrzymujesz wypłatę 4.000 zł,

2 dzień m-ca finansowego:  tworzysz lokatę bankową na 1.000 zł, a więc na „przeżycie” zostawiasz sobie 3.000 zł. Tworzona lokata powinna z góry dotyczyć finansowania przyszłych inwestycji, a nie wakacji, zakupu kolejnego samochód, mebli itd.,

od 3 do 30 dnia m-ca finansowego: rozsądnie wydatkujesz środki pieniężne na potrzeby gospodarstwa domowego,

1 dzień następnego miesiąca finansowego: otrzymujesz kolejna wypłatę 4.000 zł.

2 dzień kolejnego miesiąca finansowego:

  • sprawdzasz, ile pieniędzy udało Ci się zaoszczędzić z wcześniejszego miesiąca. Jeżeli zostało np. 200 zł, to robisz z tego dodatkową lokatę bankową o charakterze nieinwestycyjnym. To właśnie teraz możesz zrobić rezerwę celowa na wakacje, samochód, meble itd.
  • robisz kolejną lokatę „inwestycyjną” na 1.000 zł,
  • zostawiasz sobie na przeżycie 3.000 zł. w kolejnym miesiącu.

Wiem, że na początek może to być dla ciebie „rewolucja kopernikańska” w finansach osobistych, na przeszkodzie której stoją, niczym cerbery w Hadesie, stare nawyki finansowe. Wydaje mi się jednak, że warto choćby spróbować coś zmienić, jeżeli poważnie myślisz o wolności finansowej. Wystarczy zacząć od bardzo małych kwot oszczędności o charakterze inwestycyjnym, ale zakładać je zawsze na początek miesiąca finansowego. Jeżeli stanie się to naszym nawykiem, to równie szybko odnajdziemy w tym małą radość oraz źródło pierwszych sukcesów finansowych.

Zatem powodzenia! 😉

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły