Ogólnoeuropejski system oszczędzania emerytalnego ma zapewnić nowe możliwości obywatelom Unii Europejskiej. Wprowadzona zostanie możliwość inwestowania transgranicznego, a także przenoszenie przy zmianie miejsca zamieszkania z jednego do innego państwa członkowskiego Unii – informuje Prawo.pl. Można też będzie zaoszczędzić na podatkach.
Chodzi o projekt ustawy o ogólnoeuropejskich indywidualnych produktach emerytalnych (OIPE), który rząd przekazał właśnie do konsultacji publicznych. Ustawa ma wdrożyć do polskiego porządku prawnego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z czerwca 2019 r. w tej sprawie. Projektowana ustawa ma wejść w życie 15 sierpnia 2021 r, czyli już wkrótce.
Indywidualne konto w OIPE może założyć już 16-latek!
Zgodnie z projektowanym art. 4 umowę o prowadzenie konta OIPE będzie mogła zawrzeć już osoba małoletnia, która ukończyła 16 lat. Zostanie dla niej wprowadzone dodatkowe ograniczenie wpłat – tylko do wysokości dochodów uzyskanych przez nią w danym roku z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę.
Wypłata zaoszczędzonych środków będzie następowała w określonych przypadkach. Wyłączenie na wniosek oszczędzającego po osiągnięciu przez niego wieku 60 lat lub nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55 roku życia.
Musi też być spełniony następujący warunek. Wpłaty na konto OIPE albo subkonto OIPE muszą być dokonywane co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych. Albo też dokonanie ponad połowy wartości wpłat musi nastąpić nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłaty. Ustawa (projektowany art. 7) przewiduje również możliwość dziedziczenia zgromadzonych na koncie OIPE środków.
Oszczędzający w OIPE będą zwolnienie z podatku dochodowego!
Zachętą dla oszczędzających w systemie OIPE ma być zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych. Taką możliwość będą miały jednak wyłącznie osoby, które wypłacą zgromadzone oszczędności dopiero po 60. roku życia bądź nabędą uprawnienia emerytalne i ukończą 55 lat. Jednocześnie będą oszczędzać na OIPE, co najmniej przez pięć dowolnych lat lub gdy ponad połowa wartości wpłat na OIPE zostanie dokonana nie później niż na pięć lat przed dniem złożenia wniosku o wypłatę.
Natomiast dochody z tytułu oszczędzania w ramach OIPE, w tym otrzymane przez uprawnionych na wypadek śmierci oszczędzającego, niezależnie od kraju, w którym jest konto lub dla którego prowadzone jest subkonto, będą stanowiły przychód z innych źródeł.
Gdzie chcesz zamieszkać, gdy będziesz emerytem?
Według ekspertów pomysł ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego jest elementem realizacji swobody przemieszczania się osób w UE.
„Planowane regulacje będą przydatne zarówno dla osób, które chcą oszczędzać i pracują w różnych państwach Unii, jak też dla instytucji finansowych” – mówi dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego Sp. z o.o.
Zdaniem eksperta stworzenie wewnętrznego rynku indywidualnych produktów emerytalnych będzie sprzyjać budowaniu oszczędności obywateli UE, jak też zwiększy aktywa, jakimi zarządzają instytucje finansowe.
Więcej: https://www.prawo.pl/kadry/oipe-poczawszy-od-jakiego-wieku-pracujacy-polacy-beda-mogli,505161.html
Źródło informacji: PAP MediaRoom; zdjęcie: unsplash James Hose Jr
0 komentarzy