Lesław Niemczyk

Konserwatywnie o finansach
i przedsiębiorczości

wtorek, 28 września 2021

O mnie

Krótko o mnie

Bio

Publikacje

Artykuły

Blog

Newsy

Wywiady

Polecam

Szkolenia

Książki

Kursy on-line

Pozostałe

Newsletter

Youtube

Facebook

Kontakt

Polityka Prywatności

Regulamin sklepu

Lesław Niemczyk

Konserwatywnie o finansach i przedsiębiorczości

Polacy i płatności bezgotówkowe

lipiec 7, 2021 | Newsy

W Polsce rośnie liczba rachunków bankowych. W przeliczeniu na jednego mieszkańca mamy ich więcej niż średnia unijna – wylicza dr Leszek Mosiejko ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

17 czerwca br. odbył się drugi webinar w ramach projektu Serwisu Samorządowego PAP „Wiem jak w banku. Wszystko o pieniądzu” pt. „Zwyczaje płatnicze Polaków”, który poprowadził dr Leszek Mosiejko.

Jak wyjaśniał, instrument płatniczy jest to instrument materialny, inny niż prawny środek płatniczy (taki jak banknoty lub monety), który daje możliwość właścicielowi lub użytkownikowi przekazywania pieniędzy lub wartości pieniężnych.

„Wszelkie karty płatnicze oraz pieniądz elektroniczny zaliczane są do tak zwanych elektronicznych instrumentów płatniczych” – wskazał ekspert.

Wyjaśnił też, że karta płatnicza jest wydawana przez bank i stanowi ona narzędzie zdalnego dostępu do pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym. Ze względu na sposób dokonywania płatności karty płatnicze możemy podzielić na:

– karty debetowe,

– karty kredytowe,

– karty obciążeniowe,

– karty przedpłacone.

Image
Grafika NBP

Ekonomista przedstawił także dane pokazujące zwyczaje płatnicze Polaków na tle Europy. W 2019 r. Polska zajmowała 16. miejsce wśród państw UE pod względem liczby transakcji instrumentami płatniczymi na jednego mieszkańca.

„Na jednego Polaka w 2019 r. przypadało 231 transakcji, co w porównaniu do średniej UE oraz średniej dla Strefy Euro (odpowiednio 305 oraz 286 transakcji) oznacza nadal stosunkowo niskie wykorzystywanie bezgotówkowych instrumentów płatniczych w naszym kraju” – zauważył dr Mosiejko. „Na uwagę zasługuje jednak fakt, iż liczba transakcji bezgotówkowych instrumentami płatniczymi na mieszkańca wzrosła w 2019 r. w Polsce aż o 17,4 proc. w stosunku do roku 2018, podczas gdy w Strefie Euro oraz Unii Europejskiej wzrost ten wynosił odpowiednio 7,7 proc. oraz 8,3 proc.” – dodał.

Webinarium odbyło się w ramach projektu „Wiem jak w banku. Wszystko o pieniądzu”, realizowanego przez Polską Agencję Prasową we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Gazpromu lekcja dla Europy | Jerzy Rutkowski

Gazpromu lekcja dla Europy | Jerzy Rutkowski

Gazprom ogranicza dostawy gazu na rynek europejski, uzyskując – zdaniem  rosyjskich ekspertów, dzięki wzrostowi cen – rekompensatę finansową za straty wynikające z restrykcji związanych z...