#GEOPOLITYKA: Unia Europejska zawiesza negocjacje akcesyjne z Turcją

maj 24, 2021 | Newsy

Parlament Europejski przyjął w środę sprawozdanie ws. postępów negocjacji akcesyjnych z Turcją. Utrzymany w krytycznym tonie raport rekomenduje Komisji Europejskiej formalne zawieszenie negocjacji z Ankarą, jeśli sytuacja w kraju nie ulegnie poprawie. Sprawozdanie przyjęto 480 głosami, przy 64 głosach sprzeciwu i 150 wstrzymujących się.

Większość głosów krytycznych dotyczyła sytuacji w zakresie praw człowieka, braku poszanowania praworządności i demokracji oraz polityki Turcji w regionie, która “szkodzi dobrosąsiedzkim stosunkom”, zwłaszcza z Grecją, Cyprem i Bułgarią.

“Ten raport jest prawdopodobnie najbardziej krytyczny z dotychczasowych. Odzwierciedla to wszystko, co niestety wydarzyło się w tym kraju w ciągu ostatnich dwóch lat, w szczególności w dziedzinach praw człowieka i praworządności, które pozostają głównym przedmiotem troski Parlamentu Europejskiego” – mówił podczas debaty hiszpański poseł sprawozdawca Nacho Sanchez Amor (S&D).

“Mamy nadzieję, że Turcja definitywnie zmieni kurs i przekuje resztki dobrej woli w konkretne działania. Wzywamy inne instytucje UE do uzależnienia wszelkich pozytywnych działań z Turcją od reform demokratycznych” – zaapelował hiszpański socjalista.

Były szef polskiej dyplomacji, europoseł PiS Witold Waszczykowski powiedział, że z niepokojem obserwuje postępowanie po brexicie wobec kolejnego państwa – wprawdzie nie członka UE, ale kandydata do Unii już od początku lat 60. “To trudny partner, ale i my mnożymy problemy i zaostrzamy warunki członkostwa” – ocenił. Przypomniał, że Turcja znajduje się w bardzo trudnym położeniu geopolitycznym, otoczona licznymi kryzysami i konfliktami: syryjskim, kurdyjskim, islamskim, irańskim.

“Pozostawiliśmy ją samą wobec wielu tych problemów” – dodał. “Wrogi, napastliwy, wykluczający język naszych rezolucji nie ma tutaj uzasadnienia. Potrzebujemy Turcji ze względu na geopolitykę, nasze bezpieczeństwo na flance wschodniej wobec licznych zagrożeń” – podkreślił Waszczykowski.

Negocjacje akcesyjne Unii z Turcją od kilku lat znajdują się w martwym punkcie.

Źródło informacji: EuroPAP News

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły

Mocna jednoprocentowa podwyżka stóp NBP!

Mocna jednoprocentowa podwyżka stóp NBP!

Informacja po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniu 6 kwietnia 2022 r. Rada podjęła decyzję o podwyższeniu stopy referencyjnej NBP o 1,00 pkt proc., tj. do poziomu 4,50%....