Lagarde: gospodarka będzie finansowana w czasie kryzysu

cze 24, 2021 | Newsy

Korzystne warunki finansowania na rzecz ożywienia gospodarczego zostaną utrzymane – oświadczyła prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde podczas spotkania z posłami PE, zasiadającymi w Komisji do Spraw Gospodarczych i Monetarnych.

Deputowani dopytywali szefową EBC o bodźce gospodarcze wynikające z ujemnych stóp procentowych i plany dotyczące programu zakupów awaryjnych na wypadek pandemii.

Lagarde zapewniła, że choć perspektywy gospodarcze UE poprawiają się, EBC będzie kontynuował program zakupów awaryjnych na wypadek pandemii, aby zachować korzystne warunki finansowania w celu wsparcia ożywienia gospodarczego. Powiedziała, że ​​gospodarka będzie nadal finansowana w czasie kryzysu.

Bańki na rynku mieszkaniowym

Oprócz zainteresowania sprawą utrzymania korzystnych warunków udzielania kredytów na rzecz wsparcia gospodarki UE w momencie jej wyjścia z pandemii, posłowie wyrażali obawy co do potencjalnych skutków ubocznych utrzymujących się ujemnych stóp procentowych, takich jak, na przykład bańki, na rynku mieszkaniowym.

Christine Lagarde stwierdziła w odpowiedzi, że ​​niskie stopy procentowe powodują wzrost kredytów dla przedsiębiorstw i pomagają ożywić gospodarkę UE. Dodała, że ​​mają potencjalne skutki uboczne, które należy uważnie obserwować, ale obecnie korzyści przewyższają koszty.

Jaki skutki uboczne ma inflacja?

Posłowie pytali też o inflację i skutki uboczne jej wzrostu w Stanach Zjednoczonych. Ryzyko związane z inflacją w USA, impuls fiskalny i bodźce dla gospodarki USA będą miały wpływ na PKB i inflację w UE – mówiła pani prezes, podkreślając, że ​​sytuacja w UE i USA jest inna ze względu na cykle gospodarcze, inflację i związane z nią oczekiwania.

Chociaż rosnące stopy inflacji są tymczasowe i przejściowe, oraz wynikają z takich  czynników, jak rosnące ceny energii, będziemy je uważnie monitorować, podobnie jak oczekiwania inflacyjne – zapewniła Lagarde.

Kiedy cyfrowe euro?

Posłowie pytali również o trwający przegląd strategii, którego wyniki zostaną podane do wiadomości publicznej po podjęciu formalnych decyzji i stan zaawansowania cyfrowego euro.

Projekt cyfrowego euro zostanie omówiony przez Radę Zarządzającą EBC 14 lipca; celem jest rozwiązanie problemu kurczącego się wykorzystania gotówki i ułatwienia dostępu do niej osobom nieposiadającym rachunków bankowych. Z drugiej strony, cyfrowe euro powinno stać się atrakcyjnym środkiem płatniczym, a nie sposobem inwestowania. Powinno chronić stabilność finansową, prywatność i pozostawać pod kontrolą EBC, ponieważ bank nie jest zainteresowany wykorzystywaniem danych osobowych.

Podczas kolejnej dyskusji z przewodniczącym Eurogrupy Paschalem Donohoe’m posłowie skupili się na krótko- i średnioterminowych działaniach mających na celu przekształcenie ożywienia gospodarczego w ożywienie długotrwałe. Eurogrupa będzie teraz pracować nad zbudowaniem konsensusu w sprawie reformy reguł fiskalnych – zapewnił posłów Donohoe.

jjk

Źródło informacji: EuroPAP News

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły

Mocna jednoprocentowa podwyżka stóp NBP!

Mocna jednoprocentowa podwyżka stóp NBP!

Informacja po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniu 6 kwietnia 2022 r. Rada podjęła decyzję o podwyższeniu stopy referencyjnej NBP o 1,00 pkt proc., tj. do poziomu 4,50%....