W dniach 12-18 listopada 2018 roku obchodzono w Polsce 11. edycję Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Impreza ta z roku na rok cieszy się coraz większych zainteresowaniem wśród młodych ludzi. W poprzedniej edycji zorganizowanej w 2017 roku udział wzięło w całej Polsce 120 tys. uczestników. W tym roku w ŚTP również ja uczestniczyłem. W dniu 13 listopada w „Inkubatorze Technologicznym SAMSUNG” zlokalizowanym na terenie campusu Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej poprowadziłem spotkanie pt. „Finanse osobiste przyszłego przedsiębiorcy”.

Zdrowe nawyki finansowe to klucz do sukcesu finansowego

W trakcie spotkania starałem się odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego zdrowe nawyki finansowe wykształcone w gospodarstwie domowym sprawdzają się małym, średnim i dużym biznesie? Dlatego omówiłem analogię pomiędzy finansami gospodarstwa domowego a finansami przedsiębiorstwa. Przedstawiłem pokrótce historię sukcesów J.D. Rockefellera i Jay’a-Z (tutaj też trochę było o nim: link), koncentrując się na ich początkach w kontekście finansów. Mogliśmy na tej podstawie wyciągnąć wniosek, że sukces przedsiębiorczy – niezależnie od branży – wymaga właśnie praktykowania właściwych nawyków finansowych.

Przedstawiłem kilka uniwersalnych zasad zarządzania finansami osobistymi i korporacyjnymi. Dlatego nawiązałem do Benjamina Franklina (link) i Warrena Buffetta. W ten sposób omówiliśmy najważniejsze nawyki finansowe, które wysoce uprawdopodabniają sukces finansowy i biznesowy. Dla kontrastu omówiłem także najczęstsze błędy finansowe powodujące bankructwa i porażkę w biznesie. 

Po zakończeniu zasadniczej prezentacji wywiązała się bardzo ciekawa prawie godzinna dyskusja. Pytań było sporo. Spotkanie było otwarte dla wszystkich zainteresowanych tematyką przedsiębiorczości oraz finansów osobistych. Jednakże uczestniczyli w nim głównie studenci Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz także Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku. Do następnego razu! 😉

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *