[JOB#033] Wypocznij na Węgrzech, a może tam również zainwestujesz?

maj 4, 2018 | Polecam

Dla większości z nas droga do wolności finansowej lub bogactwa może wydawać się monotonna. Chyba każdy z nas potrzebuje nieco wytchnienie i oderwania od pracy, czyli udanego urlopu. Na Węgrzech można odpocząć! Można tam także zainwestować!

Gdzie na długi weekend?

Na Węgrzech niecałe 300 km od polskiej południowo-wschodniej granicy, w okolicach miast Eger, Miszkolc, Nyiregyhaza znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych, w których lecznicze baseny termalne to główna atrakcja. Bogacs, Egerszalok, Miskolc i Mezokovesd to świetne miejsca wypadowe, idealne na dłuższe weekendy dość dobrze znane turystom z południowej Polski. Dla tych zaś, którzy dążą do wolności finansowej niebagatelne znaczenie może mieć fakt, że wypoczynek tam nie jest drogi, a dostarcza szeroką gamę usług i niezapomnianych wrażeń.

Całodniowy bilet na termy kosztuje zazwyczaj 2.000 HUF (27 PLN), nocleg na kwaterach prywatnych 3.500 HUF (48 PLN), cafe latte 650 HUF (9 PLN), lody 300 HUF (4 PLN), kieliszek wina bezpośrednio w lokalnej winnicy 150 HUF (2 PLN), langosz 650 HUF (9 PLN). Zatem jest to kierunek godny polecenia na długie weekendy, ale także krótkie urlopy. Planując budżet urlopowy należy przyjąć, że dzień pobytu kosztuje tutaj 100-150 PLN na osobę. Warto ze sobą wziąć nieco jedzenia, ponieważ zazwyczaj apartamenty wyposażone są w kuchnie lub zaplecza kuchenne. Jeśli nie będziemy zmuszeni, aby jeść tylko w restauracjach, to zaoszczędzimy sporo urlopowych pieniędzy 🙂

Mikro-inwestycje na Węgrzech?

Coraz częściej można także usłyszeć o Polakach, którzy rozkochawszy się w węgierskich termach kupują tam domy letniskowe z przeznaczeniem na użytek własny oraz okazjonalny wynajem innym turystom. Będąc tym razem na Węgrzech poznałem urocze małżeństwo w dojrzałym wieku Polki i Węgra. Mieszkają razem na Węgrzech ponad 40 lat. Mają prywatne mieszkanie w mieście oraz dwa domy letniskowe w Mezokovasd. Pani Anna opowiadała, że wielu Polakom pomagała jako tłumacz u notariusza, aby załatwić formalności przy zakupie nieruchomości. Na wszelki wypadek zostawiłem sobie tę wizytówkę. Generalnie niewielkie domy letniskowe w atrakcyjnych lokalizacjach zaczynają się tam od 7.000.000 HUF (zazwyczaj stan do remontu). Oczywiście cena ta idzie w górę w zależności od wielkości działki, domu i standardu.

Taka inwestycja na Węgrzech nie jest idealna i ma swoje wady. Jest stosunkowo daleko zlokalizowana, co wymaga zorganizowania zaufanego i niedrogiego administratora (wydaje się, że nie jest to nie do przeskoczenia). Dużą zaletą jest zaś to, że inwestor może nie tylko czerpać korzyści z krótkoterminowego najmu, ale i sam z nieruchomości korzystać od czasu do czasu. Inną ciekawą opcją jest combo-inwestycja. Wystarczy znaleźć grono kliku odpowiedzialnych i ugodowych przyjaciół, aby wspólnie zainwestować w dom letniskowy. Oczywiście trzeba wówczas umieć dogadywać się w zakresie ustalania harmonogramu wykorzystania nieruchomości, zasad jej sprzątania i ewentualnego dodatkowego wynajmu.

Poniżej podaję link do strony, gdzie można przejrzeć oferty domów na sprzedaż:

https://ingatlan.com/szukites/elado+haz+bogacs+mezokovesd

Po węgiersku „ház” znaczy „dom”, a „elado” to „na sprzedaż” 😉

 

 

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły