Kurs finansowy: Finanse od Podstaw dla Każdego, etat, kredyty, INWESTOWANIE

To wyjątkowy kurs, który podpowiada, jak zarządzać finansami osobistymi w praktyce, aby uniknąć problemów finansowych i budować zamożność rodziny! Siedemnaście mini wykładów trwających łącznie ponad 4 godziny plus kilka zadań do samodzielnego rozwiązania. Już w pierwszych miesiącach na kurs finansowy zapisało się 100 kursantów, którzy wystawili ponad 30 recenzji!

Zostań kapitanem swoich finansów, ponieważ…

…życie to podróż! Z ekonomicznego punktu widzenia można porównać ją do rejsu łodzią po finansowych morzach. Ta fascynująca przygoda trwa co najmniej kilkadziesiąt lat – od 20. do 65. roku życia (emerytura) i jeszcze dłużej. Czy przez cały ten okres chcesz wiosłować? Chcesz używać wyłącznie własnych ograniczonych sił? Czy może chciałbyś nauczyć się rozwijać finansowe żagle? I nauczyć się łapać wiejący w gospodarce finansowy wiatr? Czy chciałbyś poczuć się jak kapitan swoich finansów?

W finansach zazwyczaj zaczynamy swoją podróż małą łódeczką mającą zaledwie parę wioseł. Z czasem uczymy się żeglować, zamiast wiosłować. Co więcej, w finansach możemy systematycznie rozbudowywać łódź, którą płyniemy. Dostawiać kolejne żagle, aż w pewnym momencie wiosła (etat) przestają być potrzebne. Wówczas bardzo ważne są Twoje kompetencje finansowe, aby obrać właściwy finansowy kurs i mocno trzymać ster celu finansowego.

Nawet jeśli teraz jesteś zupełnym laikiem w dziedzinie finansów, a Twoja wiedza finansowa kończy się na tym, jak włożyć kartę do bankomatu i wprowadzić PIN, to już po przerobieniu całości kursu możesz zacząć swoją fascynująca finansową podróż. Nie musisz do emerytury pracować, dla pieniędzyPieniądze – umiejętnie pokierowane – mogą zacząć pracować dla Ciebie! Krok po kroku, postaram Ci się wyjaśnić, co i jak trzeba robić, aby nie stracić z oczu wymarzonego celu finansowego i ostatecznie go osiągnąć.

Jesteś gotowy rozwinąć swoje finansowe żagle?

Recenzja jednego z uczestników kursu finansowego:

„Pieniądz jest świetnym sługą, ale okrutnym panem – to przesłanie doskonale udowadnia i obrazuje prowadzący, będący moim zdaniem żywym wcieleniem twardej racjonalności. Bo pieniądze i w ogóle finanse to twarda gra wymagająca i skupienia, i cierpliwości.

To drugi kurs pana Lesława Niemczyka, który miałem okazję ukończyć na Udemy. Poprzedni jest swojego rodzaju wprowadzeniem, pierwszym krokiem na pokład świadomości finansowej.

Tutaj już trzeba poważnie myśleć zarówno o wiosłowaniu, jak i rozwijaniu żagli, by nie zatopiły nas nieprzychylne prądy albo mielizny (nie)oczywistych błędów, które łatwo popełnić z chciwości lub niewiedzy.

Po tym kursie dostałem więcej, niż oczekiwałem – sporo refleksji po nieraz dość szorstkich (bo absolutnie szczerych) słowach na temat zarządzania finansami. Ale te szorstkie słowa – podobnie jak szorstka przyjaźń – oparte są na prawdzie i mają pomóc.

Polecam „Finanse od podstaw…” tym, którzy zarówno szanują swój czas, jak i szukają rzetelnej wiedzy, bo minuty spędzone przy tym kursie są po prostu dobrą inwestycją. Dziękuję Prowadzącemu i życzę pomyślnych wiatrów na kursie do finansowych celów.” (Źródło: Udemy.com)

Czego nauczysz się biorąc udział w kursie finansowym?

 • Jasno zrozumiesz, o co chodzi w finansach i bankowości w praktyce
 • Poznasz prostą formułę sukcesu gwarantującą bankierom nadzwyczajne zyski
 • Nauczysz się, w jaki sposób można naśladować banki w zarządzaniu finansami rodziny
 • Zrozumiesz, dlaczego ludzie bogaci systematycznie stają się coraz bogatsi, pomimo tego, że nie pracują na dwa etaty
 • Poznasz najczęstsze błędy finansowe, które popełniają ludzie wchodzący na drogę ekonomicznego sukcesu
 • Dowiesz się, dlaczego nie możesz ufać wszystkim doradcom finansowym (kredytowym), szkoleniowcom, książkom
 • Zrozumiesz, czym jest procent składany i jak w praktyce finansowej wykorzystać jego moc
 • Nauczysz się racjonalnie korzystać z kredytów bankowych (instrumentów dłużnych)
 • Dowiesz się, jak mądrze kupować nieruchomości na kredyt
 • Doświadczysz tego, że o finansach można mówić prostym, zrozumiałym językiem (bez wielkich teorii, skomplikowanych modeli matematycznych, medialnego bełkotu i handlowo-finansowej bajery)

Jak efektywnie korzystać z kursu finansowego?

Jestem przekonany, że ostatecznie o rezultatach odbycia kursu finansowego zdecyduje Twoje podejście i zaangażowanie. Nie chcę zostawić Cię bez wskazówek metodycznych w tym zakresie.

Dlatego w tej części podpowiadam kilka prostych narzędzi i zasad, które pomagają skutecznie wprowadzać zmiany w finansach osobistych (rodziny). Pamiętaj! Sukces finansowy tylko w 20% zależy od rozwoju wiedzy finansowej (inteligencji finansowej lub świadomości finansowej).

Aż 80% to nawyki finansowe zbudowane wokół tej wiedzy! Zbudowanie tych nawyków to Twoje najważniejsze zadanie. Spróbuj zrobić to metodycznie, krok po kroku, bez cofania się, zniechęcania i rezygnacji z obranych celów.

Tę część możesz obejrzeć w wolnym dostępie, czyli całkowicie bezpłatnie.

Struktura kursu finansowego „Finanse od Podstaw dla Każdego”

Odsłuchując tę część kursu finansowego możesz przekonać się ostatecznie, czy jest on dopasowany do Twoich potrzeb i oczekiwań. Omawiam pokrótce wszystkie pozostałe odcinki kursu finansowego. Staram się wskazać istotę poszczególnych części posługując się prostymi symbolami:

(T) – elementy Teorii finansów,

(M) – Motywacja do działania w finansach osobistych,

(P) – mikro Poradnik finansowy,

(C) – studium przypadku (Case).

Także tę część możesz obejrzeć w wolnym dostępie, czyli całkowicie bezpłatnie.

Procent i instrumenty dłużne

Procent jest naturalnym zjawiskiem w gospodarce rynkowej. Jego źródłem jest synergia ekonomiczna. Procent nie dotyczy jedynie operacji dłużnych, ale wszelkiej działalności gospodarczej wyznaczając tzw. alternatywny koszt kapitału.

Wysokość stopy procentowej jest zmienna i zależy od kilku czynników – powinieneś je poznać i dobrze zrozumieć. W gospodarce istnieje wiele instrumentów dłużnych, które zawierają w sobie operację oprocentowania.

Wiem, wiem! Pewnie zaczynasz myśleć, że to kurs teorii finansów 🙂 Nic bardziej mylnego! Jednakże ta odrobina teorii jest nam potrzebna, aby swobodnie poruszać się w świecie finansów. Nie zniechęcaj się, gdyż wszyscy finansiści biegle znają te kwestie! Zapewniam Cię, że mój kurs finansowy ma więcej walorów praktycznych, niż teoretycznych 😉

Pieniądz, inflacja i procent, czyli w co inwestować?

Teraz chciałbym, abyś dobrze zrozumiał związek pomiędzy istota współczesnego pieniądza, inflacją oraz stopą procentową. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego mleko i chleb nie drożeją tak szybko, jak mieszkania w Twoim mieście? Czy możemy być spokojni słysząc, że inflacja to zaledwie 2-3%.

W finansach zasada myśl globalnie, działaj lokalnie ma również swoje, choć specyficzne, zastosowanie. Dobre zrozumienie powyższych zagadnień wyjaśnia, dlaczego zamożni ludzie nie trzymają pieniędzy na kontach w bankach, ale inwestują je w odpowiednie aktywa.

Filozofia życia a procent składany

W tej części kursu finansowego chciałbym przygotować Cię na to, że w finansach potrzebujemy cierpliwości. Nie od razu masz szansę ujrzeć rezultaty poukładanego życia w dziedzinie finansów.

Pieniądze nie są celem życia! Jednakże w pewnym stopniu warunkują one owocne i twórcze życie. W ujęciu czysto matematycznym odsetki w rachunku procentu składanego rosną wykładniczo. W praktyce oznacza to, że na początku ich przyrost jest bardzo, bardzo powolny, wręcz niezauważalny.

Po kilku latach skumulowana wartość odsetek znacznie przyspiesza. Po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach wręcz eksploduje! Dlatego spieszmy się powoli! Nie spodziewajmy się tego, że po roku lub dwóch staniemy się milionerami.

Pracujmy wytrwale pozwalając się wyprzedzić tym, którzy uwierzyli w kredyty konsumpcyjne, raty i leasingi luksusowych samochodów! Zatem choć pieniądze nie są celem życia, to nasza filozofia życia powinna uwzględniać również ten wymiar.

Matematyka finansowa a inwestowanie

Przypuszczam, że wielu spośród młodych ambitnych ludzi biorących udział w moim kursie finansowym ochoczo przyjmie zasady i koncepcje, o których mówię. Jednakże z ich realizacją będą zwlekać.

Będą sobie mówić coś w tym stylu: „Ten gość ma sporo racji w tym, co mówi. Ale przecież mam na to wszystko czas. Teraz mam studia, chcę się usamodzielnić, zmienić samochód, pojechać ze znajomymi na wypasione wakacje. Najpierw zajmę się swoimi sprawami i potrzebami. Oszczędzanie i inwestycje mogą poczekać kilka lat!”

Czy wiesz, że ten sposób myślenia może Cię kosztować dosłownie FORTUNĘ! Musisz zacząć już w tym miesiącu, w tym roku! Posłuchaj tej części, a dowiesz się dlaczego!

Ben vs. Arthur (zadanie z książki Dave’a Ramseya)

Uczestnicy kursu finansowego dopytywali o szczegółowe obliczenia do zadania wspomnianego w tej sekcji. W tej sekcji znajdziesz plik w MS Word z oryginalną treścią zadania oraz obliczeniami.

Proponuję, przepisz zadanie do notatnika, a najlepiej spróbuj rozwiązać samodzielnie korzystając ze wzorów. Powodzenia! Teraz, gdy przerobiłeś zadanie „Ben vs. Arthur” w notatniku, spróbuj zrobić to samo wykorzystując arkusz Excela!

Architektura świata finansów

W tej części jeszcze szczypta teorii, abyśmy mogli w praktyce spojrzeć na finanse osobiste z nowej perspektywy. Banki są pośrednikami na rynkach finansowych. Pozyskują pieniądze od tych, którzy w danym momencie mają ich za dużo i transferują do tych, którzy mają ich za mało.

Jest popyt, jest i podaż 😉 Zatem banki dokonują transformacji ryzyka i kapitałów w gospodarce. Są mistrzami operacji kredytowych i depozytowych. Obok banków istotnym ogniwem rynków finansowych są giełdy papierów wartościowych.

Motywem działania i ceną na rynkach finansowych jest oczywiście stopa procentowa. Nauczmy się pokory wobec rynków finansowych, aby móc wykorzystywać siłę procentu w finansach osobistych.

Finansów uczmy się od banków

Wielu ludzi wyraża się bardzo nieprzychylnie o bankach bankierach. Zazwyczaj obwiniają oni rynki finansowe za wszelkie zło, które dzieje się pod słońcem. Taka postawa wynika oczywiście z niewiedzy i chyba także odrobiny zazdrości, że samemu tak nieporadnie zarządza się własnymi pieniędzmi pozwalając im przeciekać przez palce.

Banki wbrew temu, co sądzą o nich niektórzy, wykonują bardzo potrzebną i odpowiedzialną pracę (zresztą mówiliśmy już o tym we wcześniejszej części). Teraz przedstawimy najważniejszą receptę na sukces w bankowości i finansach. Zobaczymy, że nadzwyczajne zyski banku są wynikiem doskonałego zrozumienia istoty pieniądza, operacji dłużnej oraz procentu. Zrozumienie, jak działa bank powinno skłonić nas do przemyślenia własnych spraw finansowych.

Sztuka zarządzania finansami osobistymi (finansami rodziny)

Ta część kursu finansowego pozwala elegancko powiązać wiele wcześniejszych wątków w jedną całość dotyczącą ściśle Twojej sytuacji majątkowo-finansowej. Spróbujemy spojrzeć na nasze finanse osobiste, jak na mały jacht, którym mamy płynąć przez życie po finansowych morzach.

Kto chce wiosłować niech wiosłuje! Ale przecież po coś wieje wiatr finansowy w gospodarce. A gdyby tak postawić żagle, złapać za ster i obrać właściwy kurs finansowy? Czy jesteś gotowy stać się kapitanem swoich finansów? Jeśli tak, to jeszcze dzisiaj wypływamy w rejs! 😉

Case #1. Skromna rodzina bez długów

W tej części razem analizujemy przypadek młodej rodziny, która startuje w życie bez kredytów hipotecznych. We wstępie przyglądamy się ich sytuacji majątkowo-finansowej. Następnie zastanawiamy się, jakie przepływy finansowe będzie mieć ta rodzina w ujęciu miesięcznym i rocznym. Zobaczymy, że brak kredytów bardzo ułatwia proces oszczędzania i inwestowania.

Zrób swój pierwszy bilans i powtarzaj to co roku! Bilans jest głównym instrumentem wieloletniego zarządzania finansami rodzinny. Każdy z nas, kto stawia sobie ambitne cele finansowe, powinien go sporządzać każdego roku.

Case #2. Rodzina z kredytem hipotecznym

W tej części razem analizujemy przypadek młodej rodziny, która startuje w życie z kredytem hipotecznym na mieszkanie. We wstępie przyglądamy się ich sytuacji majątkowo-finansowej. Następnie zastanawiamy się, jakie przepływy finansowe będzie mieć ta rodzina w ujęciu miesięcznym i rocznym. Zobaczymy, że kredyt hipoteczny ogranicza perspektywy oszczędzania i inwestowania.

A jak kupować mieszkanie na kredyt? Ta sekcja zawiera także mini-poradnik, jak kupować mieszkanie na kredyt. Pierwsza część dotyczy tego, jak wybierać samo mieszkanie, które ma być skredytowane.Druga część dotyczy tego, jak wybierać kredyt, który ma sfinansować mieszkanie.

Case #3. Rodzina konsumująca na kredyt

W tej części razem analizujemy przypadek rodziny, która upodobała sobie wystawny styl życia (konsumpcjonizm), a swoje marzenia realizuje na kredyt. We wstępie przyglądamy się ich sytuacji majątkowo-finansowej.

Następnie zastanawiamy się, jakie przepływy finansowe będzie mieć ta rodzina w ujęciu miesięcznym i rocznym. Zobaczymy, że kredyty tej rodziny będą drenować jej finanse przez długie, długie lata, a proces oszczędzania i inwestowania zostanie praktycznie całkowicie zahamowany.

Case #4. Rodzina inwestująca na kredyt

W tej części razem analizujemy przypadek rodziny, która rozumie, że kredyty nie są po to, aby konsumować, ale po to aby inwestować! We wstępie przyglądamy się ich sytuacji majątkowo-finansowej.

Następnie zastanawiamy się, jakie przepływy finansowe będzie mieć ta rodzina w ujęciu miesięcznym i rocznym. Zobaczymy, że kredyty w takiej szczególnej sytuacji mogą przyspieszyć procesy inwestycyjne! Ale ostrożnie! Kredyty ostatecznie trzeba spłacić!

Case #5. Zamożna rodzina (bez długów)

W tej części razem analizujemy przypadek zamożnej rodziny, która przez wiele lat bardzo pilnowała swoich finansów, a teraz z tego zaczyna korzystać. We wstępie przyglądamy się ich sytuacji majątkowo-finansowej.

Następnie zastanawiamy się, jakie przepływy finansowe będzie mieć ta rodzina w ujęciu miesięcznym i rocznym. Zobaczymy, że finanse takiej rodziny rzeczywiście przypominają finanse małego banku!

Najczęstsze błędy finansowe, czyli podsumowanie kursu finansowego

Nie chcę pozostawić kursanta na koniec bez pewnej przestrogi. Chciałbym, aby Twoje finanse osobiste były dobrze poukładane i systematycznie rozwijały się. Musisz jednak pamiętać, że wielu ludzi w tej dziedzinie niestety błądzi.

Robią rzeczy, których potem bardzo żałują. Czasami po wielu latach mądrych decyzji i konsekwentnych działań robią coś, co niweczy wieloletnie oszczędności i inwestycje.

To prawda, że w finansach jest, jak w życiu. Nie zawsze się wygrywa i nie zawsze świeci słońce. Można natomiast przynajmniej starać się uniknąć największych błędów finansowych. Dlatego w tej ostatniej już części kursu finansowego omawiam najczęstsze błędy. Powinieneś je znać już teraz, aby nie wpaść w te „pułapki finansowe”. Jakie to błędy? Przekonaj się sam!

Jak zbudować długoterminową strategię finansową rodziny?

Powyżej mogłeś zapoznać się ze strukturą i opisem treści kursu. Proszę, pamiętaj, że to jest mój drugi kurs finansowy na Udemy.com. Dlatego nie powtarzam w nim wielu zagadnień, które zostały omówione w pierwszym kursie pt. „FINANSE OSOBISTE, krok po kroku, od Zera do Milionera„. To tam przedstawiłem wiele praktycznych zagadnień, jak zarządzać finansami osobistymi w perspektywie krótkookresowej, czyli:

 • jak kontrolować wydatki,
 • jak zarządzać rachunkiem bankowym,
 • jak zarządzać comiesięcznym budżetem domowym,
 • jak planować największe wydatki,
 • jak podejmować najważniejsze decyzje finansowe,
 • jak myśleć o pomnażaniu majątku,
 • ile pieniędzy inwestować itd.

Chciałbym uprzedzić, że w drugim kursie finansowymFinanse od Podstaw dla Każdego – etat, kredyt, INWESTOWANIE” nie powtarzam tych zagadnień. Tutaj koncentruję się na długookresowej perspektywie zarządzania finansami.

Taka strategia zarządzania finansami to nie proste triki finansowe do natychmiastowego zastosowania, ale odpowiednie podejście do pieniędzy, filozofia zarządzania kapitałem lub finansowy mindset. Dlatego nie znajdziesz w tym kursie prostych recept na sukces w krótkim czasie.

Nauczysz się za to, jak zadbać o finanse rodziny w perspektywie wieloletniej unikając najczęstszych błędów. Nie znajdziesz także w kursie wielu zadań z zakresu matematyki finansowej, ponieważ nie jest to kurs podstaw matematyki finansowej. W tym kursie nawiązujemy do tych podstaw matematycznych tylko w takim zakresie, jak jest to niezbędne.

Ten kurs finansowy to najlepsza inwestycja, nie wydatek!

Czasami młodzi ludzie pytają mnie od czego zacząć inwestycje? Czu kupić akcje na giełdzie? A może obligacje? Odkładać oszczędności na zakup małej nieruchomości? Może garaż pod wynajem? A może założyć bloga? Albo vloga na YouTube? Ja wówczas odpowiadam: Wszystko to bardzo dobre, ale zacznij od czegoś innego.

Zacznij od ukształtowania zdrowych nawyków finansowych i zrozumienia bezwzględnych praw świata finansów! Zacznij od solidnego przerobienia  kursu finansowego takiego, jak „Finanse od Podstaw dla Każdego, etat, kredyty, INWESTOWANIE”. Jeśli na sam początek nauczysz się odpowiedniej strategii finansów, to wierzę, że za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat masz dużą szansę naprawdę zostać milionerem, a może nawet multimilionerem!

Dlatego ten kurs finansowy to świetna inwestycja! Inwestycja, której stopa zwrotu nie może się równać praktycznie z niczym.  Ta stopa wielokrotnie przekroczy zyski na akcjach, obligacjach, nieruchomościach, itd. W praktycznie zorientowanej wiedzy ekonomicznej, solidnej edukacji finansowej, której rezultatem jest inteligencja finansowa, świadomość finansowa kryje się największy potencjał zwrotu i tworzenia wartości!

Kurs finansowy ze 100% gwarancją satysfakcji lub zwrot kasy!

Mój kurs finansowy „Finanse od Podstaw dla Każdego, etat, kredyty, INWESTOWANIE” dostępny jest tylko w ofercie On-line. Niestety, nie jeżdżę z tym szkoleniem finansowym po całym kraju. Ma to swoje wady i zalety. Wadą jest to, że nie możemy się spotkać i poznać osobiście. Takie rozwiązanie ma jednak więcej zalet, niż wad.

Po pierwsze, tego typu szkolenie finansowe zorganizowane w Twoim mieście musiałoby Cię kosztować 1.200, a może nawet 1.500 zł! Zapytasz, z czego wynika taka cena?

Ja musiałbym poświęcić na przeprowadzenie tego szkolenia dwa dni robocze oczywiście oczekując w zamian stosownego wynagrodzenia za poświęcony czas i pracę. Dodatkowo musiałbym zapłacić za paliwo na dojazd, nocleg w hotelu, stołowanie się w restauracji, wynajęcie sali szkoleniowej, marketing kursu itd.

Po drugie, Ty musiałbyś sztywno dostosować się do ram czasowych i miejsca kursu finansowego. Ponadto, jeśli okazałoby się, że kurs finansowy z jakichkolwiek powodów nie spełnił Twoich oczekiwań, to ja nie byłbym w stanie oddać Ci 100% zapłaconej ceny. Bo przecież część sporych wydatków na jego organizację bezzwrotnie już poniosłem.

Dlatego warte podkreślenia jest to, że kurs finansowy „Finanse od Podstaw dla Każdego, etat, kredyty, INWESTOWANIE” kosztuje mniej niż 100 zł! Na platformie edukacyjnej Udemy.com bardzo często organizowane są promocje, które „ścinają” cenę tego kursu o 50%, a nawet do 34,99 zł!

Dodatkowo trzeba podkreślić, że Udemy.com daje Ci 30 dniową 100% gwarancję zwrotu zapłaconej ceny, jeżeli kurs finansowy Cię rozczaruje! Nie musisz nawet podawać przyczyny Twojego niezadowolenia. Po prostu żądasz od Udemy zwrotu! Zatem jest to kurs finansowy ze 100% gwarancją satysfakcji lub zwrot całej wydanej kasy bez najmniejszych wykrętów!

100% satysfakcji z kursu finansowego lub zwrot całej kasy!
Osobiście gwarantuję i zapraszam,

Lesław Niemczyk