Akademia Finansów Osobistych dla szkół publicznych i nauczycieli

Wiem, że pomimo trudów pracy nauczycielskiej życzysz swoim uczniom jak najlepiej. Niestety, pewnie także Ty masz świadomość tego, że obecny system edukacji instytucjonalnej oraz oficjalne programy nauczania nie nadążają za zmianami, jaki zaserwował nam świat przez ostatnie ćwierć wieku! Jeszcze 25 lat temu recepta na stabilizację i sukces życiowy była bardzo prosta: „Skończ szkołę, później studia, znajdź stabilną pracę!”. Czasami do tego dopowiadano: „Potem weź kredyt hipoteczny na dom / mieszkanie i spłacaj go 30 lat!”. Niestety, dzisiaj do tej „bajki” zazwyczaj nie można dopisać zakończenia w stylu „potem żyli długo i szczęśliwie!

Wielu ludzi „wypada” z systemu edukacji w dorosłe życie oraz na rynek pracy i są kompletnie nieprzygotowani do warunków, jakie tam panują. Nie mają wiedzy, jak zarządzać finansami osobistymi i w związku z tym dają się naciągać na fatalne w skutkach rozwiązania finansowe. Nie mają stabilnej pracy (a dziś praktycznie takiej prawie nie ma), a biorą wieloletnie kredyty hipoteczne, które przecież wymagają takiej stabilności. Nie mają za dużo pieniędzy, a biorą samochody na kredyt lub leasing, bo chcą przed innymi wyglądać na ludzi bogatych! Jakże często skutkuje to autentycznymi dramatami ludzkimi włącznie z emigracją, rozpadem rodzin, nałogami i hazardem!

Jaka recepta na sukces w życiu? Budowanie wolności finansowej

Obecnie recepta na sukces jest całkowicie inna niż 25 lat temu! Nie oczekuj, że jakikolwiek pracodawca zapewni Ci stabilne warunki zatrudnienia! Zdobądź twarde kompetencje (coś na kształt współczesnego rzemiosła), które będą poszukiwane na rynku pracy i usług! Bądź elastyczny i ucz się przez całe życie! Przygotuj się na konieczność szybkiego przekwalifikowania, zmiany pracy, a nawet miejsca zamieszkania! Dbaj o własny wizerunek zawodowy i nawiązuj wartościowe relacje! Ucz się negocjować i sprzedawać! Aż wreszcie może najważniejsze: zarządzaj super skutecznie finansami osobistymi w taki sposób, aby po 10-25 latach zbudować niezależność finansową!

Myślę, że wielu dobrych nauczycieli, a wierzę, że jest ich zdecydowana większość, chciałaby choć trochę przygotować swoich uczniów do tego, co niewątpliwie ich czeka w dorosłym życiu. Dlatego warto poświęcać lekcje wychowawcze lub lekcje przedsiębiorczości na pogadanki o finansach osobistych. Warto uczyć młodych ludzi zrozumienia, jakie elementy wpływają na sukces w życiu zawodowym. Warto naprowadzać uczniów na solidne fundamenty budowania warunków trwałego szczęścia w życiu. Pieniądze nie są w życiu najważniejsze i same w sobie szczęścia nie dają. Jednakże z drugiej strony kłopoty finansowe są w stanie skutecznie zniweczyć nawet te szczęśliwe chwile, które są na wyciągnięcie naszej ręki!

Wykonując Twoją pracę możesz pomóc w edukacji finansowej w Polsce

Instytucjonalna i systemowa edukacja finansowa w Polsce po prostu niedomaga.  Potwierdzają to międzynarodowe badania. Według badania z 2017 r. przeprowadzonego przez OECD, dotyczącego poziomu świadomości finansowej, spośród 30 krajów świata i 51 tys. ankietowanych osób Polacy zajmują ostatnie miejsce! Ja jestem nauczycielem i Ty jesteś nauczycielem. Czy możemy na to jedynie biernie patrzeć i nic z tym nie próbować zrobić? Mojej zgody na to nie ma!

Misją AKADEMII FINANSÓW OSOBISTYCH jest pomaganie Nauczycielom w wypełnianiu zadania rzetelnej edukacji finansowej! Zatem wszelkie materiały, które znajdziesz na tej stronie internetowej możesz bez ograniczeń wykorzystywać do prowadzenia lekcji o finansach osobistych i mikro-przedsiębiorczości w publicznych, czyli  państwowych i samorządowych, jednostkach oświatowych.

Zachęcam Ciebie również do praktycznego zastosowania zdobytych tutaj umiejętności i usprawnienia zarządzania własnymi finansami osobistymi. Jak zapewne wiesz „najlepszy wykład, to własny przykład!