Akademia Finansów Osobistych dla zadłużonych, czyli jak wyjść z długów

Kłopoty finansowe Polaków są rezultatem braku właściwej edukacji finansowej w domach i szkołach. Międzynarodowe badania pokazują wręcz, że jesteśmy narodem ignorantów finansowych! Według badania z 2017 r. przeprowadzonego przez OECD, dotyczącego poziomu świadomości finansowej, spośród 30 krajów świata i 51 tys. ankietowanych osób Polacy zajmują ostatnie miejsce! Tylko 3 na 10 Polaków potrafi myśleć o finansach w perspektywie długookresowej. Ma to wręcz dramatyczne skutki.

Młodzi Polacy często chcą mieć wszystko tu i teraz. Co z tego wynika?

Krajowy Rejestr Długów informował w marcu 2018 r. (link), iż młodzi Polacy mają 535 mln złotych długu. Na liście dłużników jest 152 tys. osób w wieku 18-25 lat. W ciągu ostatniego roku ich zadłużenie wzrosło aż o 62 proc! Średnie zadłużenie w tej grupie wiekowej przekracza 3,5 tys. złotych.

Głównym powodem kłopotów finansowych wśród młodych są niekontrolowane zachcianki przekraczające bieżące możliwości obsługi długu. Niespłacone pożyczki są wynikiem kredytów na drogie wakacje, markowe ubrania i kosztowną elektronikę, czyli konsumpcję, konsumpcję i jeszcze raz konsumpcję! Bardzo często zakupy te finansowane są przy użyciu karty kredytowej. Ponadto długi powstają za nieuregulowane rachunki za telefon i niezapłacone mandaty.

Polacy w średnim wieku a zdrowe nawyki finansowe

Ten sam Krajowy Rejestr Długów w kwietniu 2018 r. podał (link), że wielkość długów Polaków w średnim wieku wzrosła aż trzykrotnie od 2014 r.. Osoby pomiędzy 36 a 59 rokiem życia mają do oddania 28,5 mld zł. Jeszcze cztery lata temu było to 10 mld zł.

To gigantyczne zadłużenie generuje współczesna „choroba finansowa” – chęć życia ponad stan, imponowania stanem posiadania bez faktycznego pokrycia we własnych finansach. A więc to co w dawnej Polsce kwitowano powiedzeniem „Zastaw się, a postaw się!

Polacy kupują kosztowne rzeczy na kredyt – samochody, sprzęt RTV, meble – często rzeczy ekskluzywne, jak się to mówi „z najwyższej półki”. Do tego dochodzą kurtki skórzane i biżuteria! Czyste szaleństwo na kredyt! Jeśli do tego dojdą nagłe zawirowania życiowe, jak utrata pracy lub nagła choroba, zaczynają się problemy z obsługą zadłużenia i sfinansowaniem bieżących wydatków.

Jak wyjść z długów? Jak odbudować stabilność finansową?

Generalnie Akademia Finansów Osobistych podpowiada, jak ukształtować zdrowe nawyki finansowe. Te nawyki zastosowane przez osobę pracującą bez zadłużenia będą prowadziły, krok po kroku, do wolności finansowej. Jednakże te same nawyki zastosowane przez osobę zadłużoną będą prowadziły do odzyskania stabilności finansowej oraz wyjścia z długów.

Warunkiem tego procesu jest swoiste przebudzenie finansowe. Nauczenie się od nowa, jak posługiwać się kartą bankową, jak robić zakupy w centrach handlowych, jak obywać się bez rzeczy niepotrzebnych, czym jest budżet domowy i dyscyplina finansowa.  To wszystko są proste zasady podpowiadające, jak wyjść z długów. Recepta może nie wydawać się przyjemna, ale lekarstwo na „chorobę finansową” nie może być smaczne. Ma być skuteczne!

Jeżeli już jesteś zadłużony, to nauczyłeś się pierwszej ważnej rzeczy w zarządzaniu długiem.  Długi łatwo się zaciąga, ale bardzo trudno spłaca. Drugą lekcję jaką dostałeś, to nauczka, że jeśli chcesz wyglądać na bogatego, to po prostu musisz faktycznie być bogaty. Twoje autentyczne bogactwo może więc być rezultatem przede wszystkim Twoich comiesięcznych stabilnych przepływów finansowych, a nie rosnących kredytów (długów) do spłacania! Zatem zapamiętajmy raz na zawsze, że „pieniądze są dobrym sługą, ale złym panem”! Tak było, jest i będzie!