Akademia Finansów Osobistych dla ambitnych

Należę do tych osób, którym słowo „ambicja” kojarzy się raczej pozytywnie niż negatywnie. Dla mnie ambitnym jest ten, kto nie chce zmarnować swojego życia. Ten, kto umie stawiać sobie trudne cele i dąży do ich realizacji. Osoba ambitna nie chce, aby czas przeciekał jej przez palce. Ambicja każe nam także wykorzystywać najlepiej, jak umiemy, nasze talenty, szanse, ale i wolne chwile na regenerację i odpoczynek.

Czy ambicja może mieć znaczenie w finansach osobistych?

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że wystarczy około 2 godzin miesięcznie, aby zaprowadzić doskonały porządek w Twoich finansach osobistych? Czy wiesz o tym, że istnieje kilka prostych nawyków (trików) , które mogą znacząco poprawić Twoją sytuację finansową? Czy słyszałeś o tym kiedyś, że wystarczy każdego miesiąca oszczędzać 10%-20% swoich dochodów, aby stać się autentycznie bogatym?

Od zera do milionera, czyli krok po kroku jak osiągnąć bogactwo!

W całej „zabawie” polegającej na pomnażaniu pieniędzy najbardziej fascynujący wydaje się pierwszy etap. Chodzi o ten okres, gdy osoba nie mająca zbyt wiele zdobywa pierwsze duże pieniądze. Przyznacie, że nie jest sztuką zdobyć 1 milion złotych, gdy się ma już, złóżmy, 10 milionów złotych. Sztuką jest zdobyć ten pierwszy milion złotych! To właśnie przykłady takich osób są najbardziej budujące. Sztuką zatem jest zarabiać, ale nie konsumować! Oszczędzać po to, aby inwestować!

Nie lubię marnować czasu! A Ty? Jak nim zarządzasz?

Niestety, ja sam nie zawsze czuję, że skutecznie realizuję swoje ambitne plany. Zdarza mi się mieć pod wieczór poczucie, że straciłem bezpowrotnie dzień życia. Że nawaliłem, że mogłem lepiej, że pewne rzeczy i sytuacje wymknęły mi się spod kontroli. Oj! Nie lubię tego!

Czy Tobie również takie uczucia nie są czasami bliskie? Czy zdarza Ci się zbyt dużo czasu spędzać bezproduktywnie? Ile minut dziennie spędzasz na Facebook, przed telewizorem lub grając w gry komputerowe?

To poczucie marnowania czasu, choć teraz może być dla Ciebie przykre, jest w gruncie rzeczy bardzo cenne! Oznacza ono, że jesteś osobą ambitną, która chce wykorzystać swoje życie jak najlepiej.

Nie lubię marnować pieniędzy! A Ty? Jak wydajesz pieniądze?

Moje podejście do wydawania pieniędzy określam jako selektywną rozrzutność. Są rzeczy, na które nie żałuję pieniędzy. Zawsze na przykład byłem napominany w domu, aby nie oszczędzać na jedzeniu. Mam klika drobnych hobby, na które nie żal mi wydawać pieniędzy. I są przecież w życiu sytuacje, kiedy należy użyć „mocy” pieniądza. Jednakże mój przeciętny dzień jest raczej skromny. Poprzestaję na tym, co mam i nigdy w supermarketach nie kupuję „promocyjnych okazji”. Nigdy nie kupuję na kredyt i raczej wolę płacić gotówką, niż kartą!