podmiot wyspecjalizowany w prowadzeniu operacji bankowych oferujący przede wszystkim kredyty, lokaty bankowe oraz prowadzenie rachunków bankowych. Z perspektywy finansów osobistych bank pełni trzy charakterystyczne funkcje.

Po pierwsze, bank powinien dostarczać instrumentów ułatwiających zarządzanie finansami osobistymi. Uzyskujemy to dzięki umiejętności korzystania z informacji udostępnianych przez bank, a więc systematyczny wgląd na rachunek bankowy lub przeglądanie wyciągów bankowych.

Po drugie, dobrze wybrany bank (banki) powinien być partnerem rodziny w drodze do budowania jej bezpieczeństwa finansowego i zamożności. Powinien zatem oferować szeroki pakiet usług bankowych na bardzo korzystnych warunkach.

Po trzecie – jest to mniej oczywiste – bank powinien być wzorcem prowadzenia spraw majątkowo-finansowych dla mądrej rodziny. Ogólny wzór na sukces w tradycyjnej bankowości to „3:6:3”, a więc „przyjmuj depozyty na 3%, pożyczaj pieniądze na 6% i o 3 godz. po południu idź do domu”. Majątek i finanse rodziny powinny być zorganizowane w podobny sposób, czyli „staraj się, aby twoje długi nie były oprocentowane wyżej niż 3%, staraj się, aby twoje aktywa przynosiły średnio 6% i nie przejmuj się zbytnio niczym więcej.” Porównaj: kredyt bankowy, rachunek bankowy, lokata bankowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *